23 Ocak 2010 00:00

Hükümete 26 Ocak’a kadar süre tanındı

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu başkanlığında Türk-İş Genel Merkezi’nde toplanan üç işçi ve üç memur konfederasyonundan...

Paylaş

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu başkanlığında Türk-İş Genel Merkezi’nde toplanan üç işçi ve üç memur konfederasyonundan, “4-c’ye karşıyız, değişiklik ve TEKEL işçilerinin sorunun çözümü için hükümete 26 Ocak akşamına kadar süre tanıyoruz” kararı çıktı.
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun çağrısıyla yapılan toplantıya, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ile Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan katıldı.
Akşam saatlerine kadar süren toplantı sonunda başkanlar tarafından imza altına da alınan iki maddelik karar, başkanların da katılımıyla Kumlu tarafından basına açıklandı.
Altı konfederasyonun, çalışma hayatının tüm sorunlarına ilişkin ortak irade arayışının bundan sonra da süreceğini belirten Kumlu, öncelikli olarak TEKEL işçilerinin içinde bulunduğu durumu görüştüklerini söyledi. “Konfederasyonlar, 4-c uygulamasını kabul etmemekte ve kaldırılmasını talep etmekte” diyen Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunlarının çözümü konusunda, Türk-İş ile hükümet arasındaki görüşmelere, bundan sonra diğer konfederasyonların da katılacağını açıkladı.
17.00 SON SAAT
Kumlu, “Hükümetle yapılacak görüşmelerden 26 Ocak 2010 Salı günü saat 17.00’ye kadar sonuç alınamaması halinde, aynı saatte konfederasyonlar, dayanışma grevi ve üretimden gelen gücün kullanılacağı tarih dahil olmak üzere bir araya gelecektir” dedi.
Kumlu’nun açıklamasının ardından, Tek Gıda-İş Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel kararı işçilere duyurdu. Türkel, açlık grevine 26 Ocak’a kadar ara vereceklerini; eğer talepleri kabul edilmezse açlık grevi dahil alınacak tüm kararları etkin bir şekilde uygulayacaklarını söyledi. İşçiler ise 4-c’nin kabul edilmeyeceğine yönelik kararları alkışlarla karşıladılar. Bazı işçilerin ise 26 Ocak’a kadar beklenmesi kararını yeterli bulmadıklarını söylediler.
EYLEM ASKIYA ALINDI
Bu arada Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği’nin önünde yapılması planlanan 1 günlük açlık grevi eylemi, konfederasyonlar tarafından alınan ortak karar nedeniyle askıya alındı. Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, 26 Ocak akşamına kadar durumda bir değişiklik olmazsa, o akşam konfederasyonların bir araya geleceği ve genel grev tarihi de dahil olmak üzere kararlar alacağı duyuruldu.
Mustafa Kundakçı, vatandaşların, TEKEL işçisine gönderilmek üzere kendilerine çorap ve ilaç getirdiği bilgisini vererek, TEKEL işçisinin direnişini izleyen halkın bu duruma duyarsız kalmadığını ve elinden gelen yardımı yapmaya çalıştığını söyledi.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Af-Pak’ta ABD varlığı uzun sürecek

SONRAKİ HABER

Van'da 1000 günlük OHAL

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa