23 Ocak 2010 00:00

ABD’de terör korkusu paranoyaya dönüştü

11 Eylül saldırılarının ardından “terör korkusu”nu üzerinden atmaya başlayan ABD’de, Noel’de bir uçağın havaya uçurulma girişiminin ...

Paylaş

11 Eylül saldırılarının ardından “terör korkusu”nu üzerinden atmaya başlayan ABD’de, Noel’de bir uçağın havaya uçurulma girişiminin ardından güvenlik korkusu bir kez daha paranoyaya dönüştü. Son olarak, Yahudi bir gencin uçakta dua etmesi New York’tan Kentucky’e giden uçağı Philadelphia’ya inmek zorunda bıraktı.
Son saldırı girişiminin ardından havaalanlarında güvenlik önlemlerini artıran ABD’de halk da panik halinde. US Airways’e ait New York’tan Kentucky eyaletinin Louisville kentine giden uçakta Yahudi bir gencin dua etmesi korkuya neden oldu. İsmi açıklanmayan 17 yaşındaki gencin içinde tefilin denilen bir tür Yahudi duası yapması uçuş ekibini harekete geçirdi. Yahudi erkeklerin Tevrat’tan bölümler içeren deriden yapılmış iki küçük kutucuğu sol kol ve başlarına takmaları şeklinde yapılan ibadete anlam veremeyen görevliler, kutuların patlayıcı içerdiğini düşünerek Philadelphia’ya acil iniş izni istedi. Olaysız bir şekilde Philadelphia’ya inen uçaktaki 15 yolcu, başka bir uçağa bindirildi. Yetkililer, paniğe neden olan gencin gözaltına alınmadığını açıklarken güvenlikle ilgili bir sorunun da bulunmadığını ifade ettiler. Uçağın arandığı ancak herhangi bir patlayıcı madde bulunmadığı da bildirildi.
FBI YOK YERE ALARM VERMİŞ
Bu arada, Amerikan iç istihbarat servisi FBI’nın telefon dinlemeleri yoluyla bazı bilgilere ulaşmak için yok yere terör alarmları vererek hukuku ihlal ettiği ortaya çıktı. ABD Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda, FBI’nın 2003-2006 yılları arasında binlerce telefonu usulsüz dinlediği belirtildi. FBI Başkanı Robert Mueller ise, uygulamanın artık yapılmadığını söyledi.
ABD Adalet Bakanlığı müfettişi tarafından hazırlanan 289 sayfalık rapor, 2003-2006 yılları arasında FBI’nın binlerce telefon konuşmasını usulsüz dinlediğini ortaya koydu. Raporda FBI’nın aldığı yüzlerce mektuptan hareketle telefonları terörle ilgili soruşturmalar için usule uygun olmayan şeklide dinlediği vurgulandı.
Bush döneminde telefon dinleme konusunda yetkileri artırılan FBI’nın bu sorumluluğunu bakanlığın ilkelerine uygun şekilde yapmadığı kaydediliyor. FBI Başkanı Robert Mueller ise Adalet Komitesi oturumunda kurumun bu uygulamayı durdurduğunu söyledi
Washington Post ve İngiliz The Guardian gazetelerinde yer alan konuyla ilgili haberlerde, Washington Post ve New York Times gazetelerinde çalışanların FBI tarafından gizlice dinlenildiğinin de ortaya çıktığı, bunun üzerine FBI’nın her iki gazeteden de özür dilediğine dikkat çekildi. Olayı ortaya çıkaran Washington Post gazetesi, hukukun bizzat “Sivil özgürlükleri korumakla yükümlü” olan FBI tarafından çiğnendiğine dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÇİN İLE ABD ARASINDA‘SANAL’ SAVAŞ

SONRAKİ HABER

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüsten ilk can kaybı yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa