23 Ocak 2010 00:00

ABD seçimlerinde para konuşacak

ABD Yüksek Mahkemesi, seçimlerdeki para yardımlarına ilişkin sınırlamaları kaldırarak, başkan ve kongre seçimlerini doğrudan etkileyecek şirket ve ...

Paylaş

ABD Yüksek Mahkemesi, seçimlerdeki para yardımlarına ilişkin sınırlamaları kaldırarak, başkan ve kongre seçimlerini doğrudan etkileyecek şirket ve derneklerin siyasetteki milyonlarca dolarlık harcamalarını serbest bıraktı. 4’e karşı 5 oyla alınan karar gereğince, artık kurum ve kuruluşlar, başkan ve kongreyi desteklemek veya karşıt tavır takınmak için “özgürce” harcama yapabilecek.
Ayrıca kararla şirket, işçi sendikaları ve kurumlar ile destekçi gruplar, seçim öncesinde adayları destekleyen veya muhalefet eden TV reklamlarını da rahatlıkla verebilecek.
Obama yönetimi için “yenilgi”, muhafazakarlar içinse “zafer” olarak değerlendirilen bu karar, 63 yıllık yasayı tersine çevirmiş oldu. Kararın, gelecek seçimleri etkileyecek büyük miktardaki para akışına izin verdiği ve büyük şirketlerin seçimlere müdahalesini artıracağı yorumları yapılıyor. Bu kapsamda kararın, bu yılın kasım ayındaki önemli kongre seçimi ile 2012 başkanlık yarışındaki siyasi ortamı değiştirebileceği belirtiliyor.
OBAMA: ŞİRKETLER İÇİN BÜYÜK BİR ZAFER
Mahkemede, çoğunluk oyları adına açıklama yapan Yargıç Anthony Mennedy, önceki kısıtlamaların anayasal konuşma özgürlüğü hakkını ihlal ettiğini öne sürdü. Muhalif fikirdeki Yargıç John Paul Stevens ise mahkemenin kararının seçimlerin dürüstlüğünü baltaladığını savundu.
ABD Başkanı Barack Obama, yüksek mahkemenin kararını eleştiren bir açıklama yaptı.
Açıklamasında, bu durumun petrol ve sağlık sigortası şirketleriyle bankalar için “Büyük bir zafer” olduğunu belirten Obama, kararın ABD’nin siyasetine özel çıkar paralarının girmesine yeşil ışık yaktığını kaydetti. Obama, karara karşı “güçlü yanıt” verilebilmesi için kongre liderleriyle konuşacaklarını söyledi. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

1.5 milyon Haitili evsiz kaldı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’nun ablası: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa