23 Ocak 2010 00:00

Bunu yapan ben miyim?

Yılını tam hatırlamıyorum. 1985 veya 1986 olabilir. Nâzım Hikmet’in bir portre resminin röprodüksiyon çekimi için o yıllarda çalıştığım Teşvikiye’deki iş yerine geleceğini öğrendim.

Paylaş

Yılını tam hatırlamıyorum. 1985 veya 1986 olabilir. Nâzım Hikmet’in bir portre resminin röprodüksiyon çekimi için o yıllarda çalıştığım Teşvikiye’deki iş yerine geleceğini öğrendim.
Düşündüğüm, bildik klasik Nâzım fotoğrafının bir resmi olabileceği idi. Neyse resim geldi ambalajı açıldı. O güne kadar görmediğim güzellikte bir Nâzım çıkmıştı. Rengarenk saçları uçuşan, gözlerinde kıvılcım çakan bir Nâzım portresi. Rasin’i ilk böyle tanımış oldum. Sonra bu resmin fotoğrafları her yerde kullanılır olmuştu ve ben hep bu anları hatırlarım.
Portre resminde tarz ve yorum Rasin’in en büyük özelliği. Hangi resmine bakarsak bakalım bu resim Rasin’in diyebileceğimiz bir özelliğe sahip. Özellikle renkler, gözler ve deforme edilirken sanatçının kattığı yeni bir gerçeklik kazanması önem kazanıyor.
Aynı tarzı bir kedi bir kuş ya da sıradan bir nesne resminde de görebiliyoruz. Rasin karşısındaki gerçeği deforme edip yeni gerçekliği, kendi ruhunu katıp bize sunuyor.
Küçük bir sergi salonunu resimleriyle koskoca bir mekan haline getirmiş. 20 kadar resmi ile 56. sanat yılını kutlayan Rasin’e eline sağlık, nice yıllara diyelim.
1994’te “Kırk yılın bitiminde nesneler birden dirençlerini bitirdi” diyen Rasin, 56. yılında nesnelerin ne hal aldıklarını görmemiz için sanatseverleri sergisine bekliyor.
RESİM NE ZAMAN BİTER
Rasin’le ilgili sanatçılar şöyle diyor; M.Cevdet Anday; “ …Arada bir insanların kendilerine benzedikleri anı yakalayan…”
Ülkü Tamer; “…Güneşin altında tutuşan bıçak…”, Sennur Sezer; “İnsanların ruh hallerinin portrecisi…”. Yani Rasin “ Bakarken bakılan” portrelerin ressamı olarak eski ve yeni resimleriyle Fındıklı’da Güzel Sanatlar Akademisi’nin hemen karşısında bulunan Meke Sanat’ta izleyicilerini bekliyor.
Çekilen acılardan hesaplaşma ve özeleştiri sürecinden sonra sanatçı ne zaman huzur bulur?
Anlık sevinç ne zaman gelir? Yani Rasin için resim ne zaman biter? Diye sormuşlar. Sanatçı şöyle yanıtlamış; “Resmi bir an için ressamına yabancılaştıran, ‘bunu yapan ben miyim’ dedirten kısa ama yoğun sevinç yaşadığında...” diye yanıtlamış.
(KÜLTÜR SERVİSİ)


Meke Sanat: Mebusan yokuşu Çelebi Hamami Sokak No: 16 Fındıklı – İstanbul adresinde Tel: 0212. 292 34 70 www.mekesanat.com

RASİN KİMDİR

1923 İstanbul doğumlu, 1944’te Galatasaray Lisesi’ni bitirmiş, 1948 Ankara Hukuk Fakültesi Mezunu ve Doktora için Paris’e gidip resimle dönmüş. 1951’de Asistanlığı bırakıp ressam olmuş 1954 İlk sergisini Helikon sanat galerisinde açmış 1957’de resim çalışmaları için yeniden Paris’e gitmiş 1965’te İstanbul’a dönmüş,1978 yılında 13 resmi kapsayan bir kataloğu İtalya’da basılarak yayımlanan Rasin, 1980’de İtalya’ya II. Jean Paul’un portresini yapmak üzere çağrılı olarak gitmiş ve yaptığı portre “Sacro Convento di San Francesco Koleksiyonu’nda yer almış. 1986 “Barış” isimli tablosu “Dünya Barış Dua Günü’nü simgeleyen afiş olarak kullanılan sanatçı 56 yıllık sanat yaşamında 37. kişisel sergisini “Bunu yapan ben miyim” adıyla Meke Sanat’ta açtı. 21 Ocak-23 Şubat 2010 tarihleri arası Meke Sanat’ta açık kalacak olan sergi izleyicilerini bekliyor.
Özcan Yaman
ÖNCEKİ HABER

Kısa filmler ‘kötülük’e karşı yarışıyor

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa