23 Ocak 2010 00:00

Fırat’ın Öte Yanından Fotoğraflar

TÜTÜN Deposu’nda dün kapılarını açan “Karşılaşmalar: Fırat’ın Öte Yanı” isimli fotoğraf sergisi savaşta ödenen bedeller ve barış mücadelesine biraz daha yakından bakabilmek için yaşananlardan kesitler sunuyor.

Paylaş

TÜTÜN Deposu’nda dün kapılarını açan “Karşılaşmalar: Fırat’ın Öte Yanı” isimli fotoğraf sergisi savaşta ödenen bedeller ve barış mücadelesine biraz daha yakından bakabilmek için yaşananlardan kesitler sunuyor.
Belgesel Fotoğrafçısı Müjgan Arpat’ın “Karşılaşmalar: Fırat’ın Öte Yanı” isimli fotoğraf sergisi savaşta ödenen bedeller ve barış mücadelesine biraz daha yakından bakabilmek için yaşananlardan kesitler sunuyor.
Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 arasında görülebilecek serginin katalogunun geliri Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na aktarılacak.
IRKÇILIĞA, SAVAŞA, CİNSİYETÇİLİĞE KARŞI FOTOĞRAFLAR
“Fırat’ın öte yanı, Türk basınında yıllarca sadece şehit cenazeleri ve PKK’nın terör eylemleri bağlamında yer alırken, ‘orada’ yaşananlar, ‘burada’kilerin gözünden uzak kaldı,” diyor Arpat. “Sonuçta Fırat’ın iki yakasında birbirine zıt ve arasında uçurumlar olan iki farklı algılama oluştu. Bu algı farklılığını gidermeden ne ‘Kürt Açılımı’nı, ne de barışı konuşmak mümkün.”
Arpat, 2000 yılına dek Berlin’de yaşadı. Irkçılığa ve kadınlara yönelik şiddete karşı projelerde çalıştı. Uluslararası İnsan Hakları Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 2000 sonundan beri Türkiye’de yaşıyor ve bir Alman televizyonunda muhabir olarak çalışıyor. Almanya’da çeşitli dergi (Brigitte, Weibblick, Berlinerin, Spiegel) ve gazetelerle (Die Wahrheit) değişik medya kuruluşlarının İnternet sayfalarında fotoğrafları yayınlandı. “Multi-kulti Yanılgısı” (Multikulti Irrtum) ve “İslamın bir cinsel devrime ihtiyacı var” (Islam braucht eine sexuelle Revolution) kitap kapaklarının fotoğrafçısı. Türkiye’de Gündem, Birgün, bianet, Postexpres, Agos ve Amargi gibi gazete, dergi ve İnternet sitelerinde fotoğrafları yayınlanan sanatçı “Hepimiz Hrant Dink’iz” fotoğraf albümünün de fotoğrafçılarından.
“Almanya’da Irkçılık” isimli sergisi de bulunan Arpat’ın bir önceki sergisi “Gavur Mahallesi/Kalanlar - Gelenler” büyük ilgi görmüş, İstanbul Karşı Sanat Galerisi, Diyarbakır Sanat Merkezi, Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlerle buluşmuştu.
“Gavur Mahallesi/Kalanlar - Gelenler” nisanda New York’ta sergilenecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Tütün Deposu: Lüleci Hendek Caddesi No:12, Tophane-İstanbul
Bilgi için: 0212 219 18 36
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bekçi Murtaza yeniden tiyatro sahnesinde

SONRAKİ HABER

Kısa filmler ‘kötülük’e karşı yarışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...