23 Ocak 2010 00:00

Kazdağları’nda ağaçlar toplu halde ölebilir

ORMAN Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık, Çanakkale’nin Karabiga İlçesi’nde inşa edilen yeni termik santralin Kazdağları ve Marmara Denizi’ndeki ekolojik sistemi tehdit ettiğini belirtti.

Paylaş

ORMAN Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık, Çanakkale’nin Karabiga İlçesi’nde inşa edilen yeni termik santralin Kazdağları ve Marmara Denizi’ndeki ekolojik sistemi tehdit ettiğini belirtti. Santralin ÇED Raporu Çanakkale İdare Mahkemesi’ce iptal edilmesine rağmen inşaatı devam eden santral nedeniyle hektarlarca ormanlık alan traşlandı. Bölgeden çekilen fotoğraflar ormanlık alanlardaki tahribatın boyutunu gözler önüne seriyor.
KİRLİLİK ARTTI
Sönmezışık, İÇDAŞ Şirketi tarafından ağaçlandırma sahası ve deniz kıyısına kurulan 1200 megavatlık santralin bölgede büyük kirliliğe yol açacağı uyarısında bulundu. Marmara denizinden alınan soğutma suyu nedeniyle denizde kirlilik belirtilerinin başladığını aktaran Sönmezışık, “Santral bacasından çıkan zehirli gazlar nedeniyle da hava kirliliği değerleri arttı. 1980’lerin başında Yatağan ve Yeniköy termik santralarından çıkan gazlar nedeniyle ‘toplu ağaç ölümleri’ yaşanmıştı. O zaman yapılan ölçümlerde ağaçlarda 8-10 bin ppm zehirli gaz tespit edildi. Bekirli köyü çevresindeki ağaçlarda şu an ölçülen zehirli gaz miktarı 4-5 bin ppm’e ulaştı. Çıkan bu zehirli gazlar kuzey rüzgârlarıyla doğrudan Kaz Dağları’na geliyor. Ağaçların zehirli gazlara dayanma gücü insanlara göre çok daha düşüktür. Bu da çok yakın bir gelecekte Kaz Dağları’nda toplu ağaç ölümlerinin yaşanacağını gösteriyor” diye konuştu.
HUKUK MÜCADELESİ VERİLİYOR
Çan ve Karabiga’nın Kemer Köyü’nde açılan iki termik santralin ardından Bekirli köyünde İÇDAŞ tarafından inşa edilen üçüncü termik santralin faaliyete geçmemesi için hukuk mücadelesi veriliyor. Aralarında, Çanakkale Barosu, Ziraat Mühendisleri Odası’nın da bulunduğu çok sayıda meslek örgütü ve kurum Şubat 2008’de termik santral inşaatının durdurulması için Çanakkale İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Aralık 2009’da başvuruyu karara bağlayan mahkeme, “termik santralın çevreyi ve tarımsal faaliyetleri olumsuz etkileyeceği, kül depolama alanı olarak belirlenen alanla ilgili verilerin yetersiz olduğu ve temiz kömür teknolojilerinin henüz gelişmediği” gerekçelerini haklı bularak santral inşaatının “hukuka uygun olmadığı” gerekçesiyle ÇED raporunu iptal etmişti. Mahkemenin iptal kararı ardından inşaatı durdurmayan İÇDAŞ, 4 Ocak’ta yeni bir ÇED raporu için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Önceki gün yeni ÇED raporu için Karabiga’nın Kemer köyünde düzenlenen bilgilendirme toplantısı ise protestolara sahne oldu. Jandarmanın robokoplarla önlem aldığı bölgede gerginlik artınca toplantı erken bitirildi.
(Çanakkale/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Karadeniz’in sesi kesecek HES’i!

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa