25 Ocak 2010 00:00

Egzoz ölçtürmeyene ağır ceza

EGZOZ gazı emisyonu ölçümünden kaçış yok. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2010’dan itibaren egzoz gazı ölçümü ...

Paylaş

EGZOZ gazı emisyonu ölçümünden kaçış yok. Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2010’dan itibaren egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların araç muayenesi yapılmadığını belirterek, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahibine 660 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahibine ise 1321 TL idari para cezası uygulanacağını açıkladı.
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün “Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi” gereğince egzoz gazı ölçümü yapılmamasının tüm araçlar için 1 Ocak itibariyle ağır kusur olarak kabul edildiğine dikkat çekildi. Bu çerçevede 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların araç muayenesi yapılmayacağına dikkat çekilen açıklamada, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahibine 660 TL, yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahibine ise 1321 TL idari para cezasının herhangi bir süre verilmeksizin uygulanacağı bildirildi.
Açıklamada, bu çerçevede, taşıt sahipleri veya işletenleri ile yetkili istasyonların gerekli hassasiyeti göstermelerinin, hava kirliliğine neden olan egzoz gazı emisyonlarının kontrolü açısından önem taşıdığı vurgulandı.
ŞEHİRLERİ VURUYOR
Türkiye’de hava kirliliğinin genel olarak ısınma, sanayi ve motorlu taşıtlardan kaynaklandığına dikkat çekilen açıklamada, “Motorlu taşıt kaynaklı egzozların oluşturduğu kirlilik de özellikle trafiğin yoğun olarak yaşandığı büyük kent merkezlerinde önemli bir problem oluşturuyor. Hava kirliliğine katkısına bakıldığında; karbonmonoksit (CO) emisyonlarının ortalama yüzde 80’inden, azotoksit (NOx) emisyonlarının yüzde 40-70’inden, hidrokarbon (HC) emisyonlarının yaklaşık yüzde 50’sinden, şehir bazında kurşun (Pb) emisyonlarının yüzde 100’ünden motorlu taşıtlar sorumludur. Bunların yanında büyük şehirlerde çarpık kentleşme, şehirlerin topografik yapısı, atmosferik şartlar (enverziyon) ve rüzgar, bina ve nüfus yoğunluğu gibi etkenler de özellikle kış sezonunda kirliliğin artmasına katkıda bulunmaktadır” denildi.
1300 YETKİLİ İSTASYON BULUNUYOR
Açıklamada, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinden ve etkilerinden, canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak ve ölçümler yaparak kontrol etmek üzere gerekli usul ve esasları belirlemek maksadıyla; Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolüne Dair Yönetmelik ve buna bağlı olarak genelge yayımlandığı vurgulandı. Bu çerçevede, egzoz gazı emisyon ölçümlerinin, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilen TS 12047 standardını sağlayan yetkili servisler ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki verdiği gerçek veya tüzel kişilerin çalıştırdığı TS EN ISO/IEC 17020: 2004 standardını sağlayan araç muayene istasyonları tarafından yapıldığına dikkat çekildi. Açıklamaya göre 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle, Türkiye genelinde her ilde en az bir tane olmak üzere TS 12047 standardını sağlayan yaklaşık 1120 adet, TS EN ISO/IEC 17020: 2004 standardını sağlayan 174 adet olmak üzere yaklaşık 1300 adet Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapan yetkili istasyon bulunuyor. Yetkili istasyonların sayısı gün geçtikçe artacak. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

FİSKOBİRLİK yeni sezonda fındık ihracatına başlayacak

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...