25 Ocak 2010 05:00

Irak soruşturmasında sıra Blair’de

İNGİLTERE’DE temmuz ayı sonunda resmen başlatılan ve sonbaharda tanıklıkların alınmaya başladığı soruşturmada tanıklar, genel olarak Irak savaşının...

Paylaş

İNGİLTERE’DE temmuz ayı sonunda resmen başlatılan ve sonbaharda tanıklıkların alınmaya başladığı soruşturmada tanıklar, genel olarak Irak savaşının başlatılmasında kendi sorumluluklarını asgariye indirmeye çalışan bir tutum sergilediler.
En son tanıklardan biri olan ve 1997-2003 yılları arasında Blair hükümetine İletişim Direktörlüğü yapan Alastair Campbell ise Irak savaşına yolu açan Irak Dosyası’nı bugün de harfiyen savunduğunu belirtti. Daha önceki açıklamalarında saldırgan ve konusuna hakim edaları ile konuşan Campbell, komisyon karşısında bu sefer daha tedirgin ve savunma yapan bir izlenim bıraktı.
UYDURUK DOSYA
2002 yılında hazırlanan Irak Dosyası, Irak’a saldırının temel istihbarat verilerini taşıdığı için önemli kabul edilirken, bu dosyanın tamamen düzmece olduğu ve Campbell ve bazı Blair yandaşlarının uyduruk belge ve bilgilere dayanarak hazırlattıkları ifade ediliyordu. Dosya, Irak’ın “45 dakikada kimyasal silah saldırısında bulunma kapasitesine sahip olduğu’ bilgisini de içeriyordu. Sözü edilen kimyasal silahlara Irak’ın hiç sahip olmadığının ortaya çıktığı hesaba katılırsa, bu dosyanın mimarlarından olan Campbell’in savaş sonucu Irak’ta bir milyon kişinin katliamını meşru gördüğü ortaya çıkıyor.
STRAW ’HAYATININ EN ZOR KARARINI’ ALMIŞ
2001 ile 2006 yılları arasında Blair hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yapan Jack Straw da, 21 Ocak’taki sorgusunda, Irak’a saldırı konusunda “hayatının en zor” kararını aldığını ve savaştan sonra da sürekli bunu yaşadığını iddia etti. “45 dakikada kimyasal silah saldırısı” meselesinin de tamamen bir “hata” olduğunu söyleyen eski bakan, sorgudaki bir soru karşısında, “özel ve gizli” bir şekilde bu soruya daha iyi cevap verebileceğini savundu. Bu da, bir kez daha, Irak saldırısında hâlâ saklanmaya çalışılanların olduğunun yorumlarını beraberinde getirdi.
BLAIR’İN TANIKLIĞI
29 Ocak’ta tanıklık yapacağı açıklanan eski Başbakan Tony Blair’i tanık sandalyesinde görmek için üç binden fazla kişi başvuruda bulundu. Altı saate yakın sürecek soruşturmayı, bunlar arasından sadece 80, savaşta ölen asker aileleri arasından da 40 kişi soruşturma odasında izleyebilecek.
Queen Elizabeth II Konferans Merkezi’nde gerçekleşecek olan soruşturmada, yoğun talep üzerine 700 kişilik bir salona da video yoluyla canlı yayın yapılacağı açıklandı. Soruşturma’da Blair’in her zamanki tutumunu koruyarak “doğru bildiğimi yaptım” demesi bekleniyor. (Londra/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Haiti’de aramalar bitti

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa