25 Ocak 2010 00:00

Haiti’de aramalar bitti

DEPREMİN yerle bir ettiği Haiti’de hükümet, arama-kurtarma çalışmalarına son verildiğini açıkladı.

Paylaş

DEPREMİN yerle bir ettiği Haiti’de hükümet, arama-kurtarma çalışmalarına son verildiğini açıkladı.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi’nden yapılan açıklamada, hükümetin başkent Port-au-Prince’te arama-kurtarma çalışmalarına son verdiği, 12 Ocak’taki depremin ardından en az 132 kişinin enkazdan sağ çıkarıldığı belirtildi. Port-au-Prince’te son olarak 84 yaşındaki bir kadın ve 22 yaşındaki bir erkek enkazdan sağ çıkarılmıştı.
EN AZ 111 BİN ÖLÜ
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, depremde 111 bin 499 kişinin öldüğü, 190 binden fazla kişinin yaralandığı belirtildi.
55 binden fazla ailenin depremzede olduğu ve yaklaşık 610 bin kişinin kurulan 500 kadar barınakta bulunduğu belirtilen açıklamada, 11 binden fazla evin yerle bir olduğu, 32 bininin hasar gördüğü kaydedildi.
LÜKS GEMİLER DEVAM!
Haiti depremine rağmen adaya gelen lüks gemiler, çalışmasını hiçbir şey olmamış gibi sürdürüyor. Amerikan Associated Press (AP) ajansının haberine göre, yerle bir olan başkent Port-au-Prince’ten 100 kilometre uzaktaki Labadee limanına yanaşan “Royal Caribbean International-Celebrity” transantlantiği lüks yaşamı sürdürüyor. AP’nin konuştuğu Labadee subtropikal tekne turu operatörlerinin Haitili emekçileri ise, “Biz ekmeğimizi bundan kazanıyoruz. Her (lüks) gemi yanaştığında bize 15 dolar kalıyor. Başka çaremiz yok” dediler. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran’da uçak kazası: 46 yaralı

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa