25 Ocak 2010 00:00

Şakir Eczacıbaşı hayatını kaybetti

SANATA ve kültüre yatırım yapan patron, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, önceki akşam öldü.

Paylaş

SANATA ve kültüre yatırım yapan patron, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, önceki akşam öldü. İş dünyasından çok kültür sanat çevrelerinde tanınan ve birçok festivale yaptığı öncülükle bilinen Eczacıbaşı’nın cenazesi salı günü kalkacak.
81 yaşındaki Şakir Eczacıbaşı’nın 17 yıldır yönetim kurulu başkanlığı yaptığı İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, bu süre içinde uluslararası 5 sanat festivali düzenledi. 1993-1996 yılları arasında Eczacıbaşı Holding’in yönetim kurulu başkanlığını da yapan iş adamı, aynı zamanda bir fotoğraf sanatçısıydı. Yurtiçinde ve yurtdışında 36 fotoğraf sergisi düzenleyen Eczacıbaşı, sanata verdiği destek ve katkılarıyla biliniyordu. Fransa’nın “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı” ve “T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası”yla ödüllendirilmişti.
Eczacıbaşı, 1929’da İzmir’de doğdu. Robert Koleji’nden sonra Londra Üniversitesi’nde eczacılık okudu. Yurda dönünce bir süre gazetecilik yaptı. 1954’te, Onat Kutlar’la birlikte Türk Sinematek Derneği’nin kuruluşuna öncülük etti ve on yıl süreyle başkanlığını yaptı. Eczacıbaşı, 1972 yılında Abdi İpekçi’nin isteği üzerine, Milliyet Sanat dergisinin kuruluşuna da öncülük etti.
“Eczacıbaşı Kültür Filmleri” dizisi kapsamında hazırladığı “Renk Duvarları”, 1964’te Avrupa Konseyi’nin “Kültür Filmleri Ödülü”nü kazandı. 1970’li yıllarda Eczaçıbaşı İlaç Kuruluşu Genel Müdürü, 1980’de Eczacıbası Topluluğu İcra Kurulu Başkanı, 1993’te ise Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Fotoğraflarıyla yurtiçinde ve dışında tanındı. Bernard Shaw’dan “Gülen Düşünceler”, Oscar Wilde’dan “Tutkular, Acuiar, Gülümseyen Deyişler” adıyla derleme kitapları yaptı.
Şakir Eczacıbaşı’nın cenazesi, 26 Ocak Salı günü Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Bu gidişle sebze de alamayacağız’

SONRAKİ HABER

Bulgaristan'da grip salgını nedeniyle okullar tatil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa