25 Ocak 2010 00:00

Karadenizli, doğasını kaybettiğinde her şeyini kaybeder

İSTANBUL’da etkili olan kar ve soğuk havaya rağmen Kadıköy İskele Meydanı’nda Karadenizli çevrecilerin eylemi vardı.

Paylaş

İSTANBUL’da etkili olan kar ve soğuk havaya rağmen Kadıköy İskele Meydanı’nda Karadenizli çevrecilerin eylemi vardı. Karadenizli çevrecilerin bu eylemine, Munzur Koruma Kurulu, Akdeniz İsyanda oluşumu gibi çok sayıda çevre ve doğa dostu grup da destek verdi. Beşiktaş İskelesi önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, Senoz, İkizdere, Fındıklı, Fırtına, Papart, Yusufeli, Şavşat, Maçahel ve Munzur, Muğla, Allianoi, Hasankeyf’ ve diğer su havzalarına Hidro Elektrik Santralleri (HES) yapımını protesto etti. Yüzlerine maskeler takan çevreciler, ‘Denizimizi Aldınız, Bırakın Derelerimiz Özgür Aksın’, ‘Dersim’de Barajlara Geçit Yok’, ‘Karadeniz İsyandadır’ yazılı pankartlar açtı.
‘Karadeniz’e dokunma’, ‘Karadeniz’de yüksek gerilim var’ yazılı dövizler de taşıyan çevreciler, Eminönü İskelesi önüne kadar yürüdüler.
Burada, Karadeniz’de HES’ler için kesilen temsili ağaç etrafında horon tepen çevreciler, Karadeniz ve diğer bölgelerde yapılan hidroelektrik santrallerini sloganlarla protesto ettiler. Tulum eşliğinde bir süre horon tepen çevreciler adına Ebru Erbaş ve İsmail Akyıldız, basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Karadeniz doğasına yasa hukuk tanımadan hoyratça müdahale edildiğinde, doğa hoyratça tarumar edildiğinde, işte o zaman Karadenizli için isyan vakti geldi demektir. Çünkü, Karadenizli, doğasını kaybettiğinde her şeyini kaybedeceğini bilmektedir. Karadeniz’in vadilerini HES çöplüğü haline getirecek HES işgalinin hızla devam ettirilmesi, Çevre ve Orman Bakanlığı ve EPDK’nın bu suça ortak olması, vicdanlarımızı kanatmaktadır. Bu açıkça bir suikasttır, cinayettir” denildi. Açıklamada ayrıca, Karadeniz’deki hukuk, bilim ve insanlık dışı taş ocakları, barajlar, termik santraller, nükleer santral projelerinin derhal durdurulması istendi.
Açıklamadan sonra ‘Devlet Su İşleri, bırak bu işleri’, ‘Dereler özgür akacak’, ‘Karadeniz isyanda’ sloganları atıldı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tren arıza yapınca...

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...