24 Ocak 2010 00:00

‘Askere sivil yargı’ sandığa geliyor

HÜKÜMET, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından askere sivil yargı yolunu açabilmek için yeni bir formül üzerinde çalışıyor.

Paylaş

HÜKÜMET, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından askere sivil yargı yolunu açabilmek için yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Buna göre, önce Anayasa’da değişiklik yapılacak, sonra da referanduma götürülecek..
Hükümet, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından “B planı”nı devreye sokuyor. Buna göre, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanabilmesi için Anayasa değişikliği yapılacak. 145’inci maddesinde yapılacak değişiklikle “Askerlerin sadece görevleri ile ilgili suçlar” için askeri mahkemelerde yargılanması öngörülüyor.
REFERANDUM SEÇENEĞİ
Söz konusu düzenlemenin önümüzdeki ay TBMM’ye gelmesi bekleniyor. Muhalefet destek verirse, yasa değişecek. Aksi durumda ise referandum planı devreye sokulacak. Anayasa gereği Anayasa değişiklikleri 330 ila 367 arasında oy alırsa referanduma sunulmuş sayılıyor. AKP önümüzdeki günlerde referandum süresinin 60 güne indirilmesini öngören yasa teklifinin de Meclis’ten geçmesini sağlayacak. Böylece “Askere sivil yargı” ile ilgili referandum en geç mayıs ayı sonunda gündeme gelecek. (ANKARA)

YENi ANAYASA KAÇINILMAZ
Askere sivil yargı yolunu açan kanunun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine siyasetçiler ve hukukçulardan tepki geldi: Yeni bir Anayasa yapmak artık kaçınılmaz
*DEMOKRAT YARGI EŞBAŞKANI ORHAN GAZİ ERTEKİN: Ergenekon’un akıbeti Şemdinli’ye dönecek gibi görünüyor. Normalde darbe askeri bir suç değildir.
*ANAYASA MAHKEMESİ RAPORTÖRÜ DOÇ. DR. OSMAN CAN: Darbelere karşı hukuk yoluyla mücadele imkanı kalmadı.
*PROF. DR. DOĞU ERGİL: Toplum üzerinde devletin, siyaset üzerinde de askeri kurumların vesayetine devam kararı verildi.
*YARGITAY ONURSAL BAŞKANI SAMİ SELÇUK: Askeri ve sivil mahkeme ayrımı Yargıtay ve Danıştay kararına aykırıdır.

BAŞBUĞ AKP’NİN KİTABINDA

AKP, demokratik açılıma yönelik tereddütleri gidermek amacıyla 30 soru ve yanıtın yer aldığı demokratik açılım kitabı hazırladı.
AKP il başkanlarına dağıtılan kitapta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un birlikte fotoğrafları ve AKP İstanbul Milletvekili Nursuna Memecan’ın eşi Salih Memecan’ın karikatürleri de yer aldı. “Tek millet olmak tek ırktan gelmek demek değildir” vurgusu yapılan kitapta, “Açılım sonucunda referandum yapılacak mı?” sorusu, “Hayır. Çünkü temel hak ve özgürlükler referandum konusu olamaz” diye yanıtlandı. (DİYARBAKIR)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanlı katliamlar kontrgerilla işi

SONRAKİ HABER

Sarı yeleklilere polis şiddeti: 37 gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...