24 Ocak 2010 05:00

18 yaşındaki genç 12 gündür hücrede

Maltepe Cezaevi’nde 18’ini yeni dolduran bir çocuğun 12 gündür hücrede tutulduğu iddia edildi.

Paylaş

Maltepe Cezaevi’nde 18’ini yeni dolduran bir çocuğun 12 gündür hücrede tutulduğu iddia edildi.
Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun “Hiçbir şikayet yok” diye açıklama yaptığı Maltepe Çocuk Cezaevi’nden 18 yaşını doldurduğu için “Başka cezaevine naklediliyorsun” diye koğuşundan alınan Servet Yıldız’ın 12 gündür tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi. Önceki gün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından Çocuk Cezaevleri ve Eğitim Evlerini incelemek üzere kurulan alt komisyon, Maltepe Çocuk Cezaevi’nde inceleme yapmış ve ardından komisyon başkanı AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, bir açıklama yaparak, hiçbir şikayet almadıklarını ve cezaevinde hak ihlallerinin bulunmadığını ileri sürmüştü. AKP’li vekilin açıklamalarının üzerinden 24 saat geçmeden cezaevinde yeni bir hak ihlali haberi geldi. “Yasa dışı gösteriye katıldığı” gerekçesiyle 17 yaşında tutuklanan Servet Yıldız’ın 18 yaşını doldurmanın ardından nakil istemesinin ardından “Başka cezaevine naklediliyorsun” denilerek koğuştan alınarak, tek kişilik hücreye konulduğu ve 12 gündür burada tutulduğu öğrenildi.
DURUMU KÖTÜ
Yıldız’ın ağabeyi Paşa Yıldız, görüşe gittiğinde durumu öğrendiğini belirterek, kaldığı hücrenin aşırı derecede soğuk olmasından kaynaklı kardeşinin vücudunda şişmeler meydana geldiğini gördüğünü söyledi. Kardeşinin sağlığından endişe eden Yıldız, “Hiçbir şekilde ısıtması olmayan tek kişilik bir hücreye atılmış. Kardeşimle görüşe gittiğimde vücudunda şişme olduğunu ve durumunun iyi olmadığını hasta olduğunu gördüm. Nedenini sorduğumda kaldığı hücrenin koşullarını anlattı. Hiçbir şekilde ısınmayan bir yer olduğunu söyledi” diye konuştu.
İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI
Görüşmenin ardından Cezaevi Müdürü ile durumu görüşmek istediğini ancak isteminin reddedildiğini dile getiren Paşa Yıldız, “Müdür beni kabul etmedi, çıkışta cezaevi teknik görevlileri ile konuştum, kardeşimin tutulduğu hücrenin ısıtma sisteminin dışında olduğunu belirttiler. Ailesi olarak yaşamından endişe ediyoruz. Gözlerimle gördüm, zor konuşuyordu” dedi. Ağabey Yıldız, insan hakları örgütlerinden duruma el atmasını isteyerek, İHD İstanbul Şubesine başvuru yapacağını söyledi.
(İstanbul/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

Zamlar Batıkentlileri çileden çıkardı

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa