24 Ocak 2010 00:00

Zamlar Batıkentlileri çileden çıkardı

AKP Hükümeti’nin yeni yılla birlikte adeta yağmur gibi gelen zamları, Batıkent’te emek ve demokrasi güçlerince protesto edildi.

Paylaş

AKP Hükümeti’nin yeni yılla birlikte adeta yağmur gibi gelen zamları, Batıkent’te emek ve demokrasi güçlerince protesto edildi.
Aralarında EMEP, ÖDP, TKP, Batıkent Halkevi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Eğitim Sen Batıkent Temsilciliği’nin bulunduğu Batıkent Demokrasi Güçleri Batıkent metro çıkışında yaptıkları basın açıklamasıyla zamları protesto ettiler.
Burada ortak açıklamayı okuyan Neriman Doğan; “yıllardır EGO’nun zarar ettiği yalanını insanlara yutturmaya çalışan İ. Melih Gökçek, Avrupa’nın en pahalı ulaşımını Ankaralıların sırtına yükledi” dedi. Ulaşım birim fiyatının yeni gelen zamla 1 lira 69 kuruştan 1 lira 85 kuruşa çıkarıldığını belirten Doğan; 10’luk kartla da 45 dakikalık transfer ücretinin 75 dakikaya çıkarılmasının bir lütuf olarak sunulsa da her transferin 50 kuruşluk bir tarifeye tabi olduğunun gizlendiğini söyledi. Batıkent halkına transferli kart kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından, transfer uygulamasının da ücrete tabi tutulmasıyla, ulaşım hakkının rant kapısına dönüştürüldüğünü belirten Doğan, yapılan zamlarla halkın yaşamının gittikçe zorlaştığını ve bedelinin emekçilere ödettirilmeye çalışıldığını ifade etti. Ulaşım hakkının gasbedilmesine karşı seslerini yükseltme zamanı olduğunu vurgulayan Doğan; “Gökçek’e pervasız belediyecilik anlayışını yıktıracak, ulaşım zammını geri aldırarak ücretsiz ring hattını yeniden kazandıracak olan halkın tepkisi olacaktır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Afyon’da atama protestosu

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa