24 Ocak 2010 00:00

Antakya Emek Gençliği’nden Bologna eylemi

ANTAKYA Emek Gençliği Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan "Bologna Sürecinin Türkiye'de Uygulanması Toplantısı"nı protesto etti.

Paylaş

ANTAKYA Emek Gençliği Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan "Bologna Sürecinin Türkiye'de Uygulanması Toplantısı"nı protesto etti. Tayfur Sökmen Kampüsü önünde bir araya gelen Emek Gençliği üyeleri adına konuşma yapan Burcu Özkaya Bologna süreciyle birlikte amacın üniversiteleri şirkete dönüştürmek olduğunu söyledi.
"Bologna süreciyle eğitimde özerk ve bilimsel bir yapıdan bahsetmemiz mümkün değildir. Bologna sürecinin amacı, üniversitede yetişen öğrencileri kâr getiren, sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılan bir insan gücü yapmaktır" diyen Özkaya, sözlerine şöyle devam etti: "Tıpkı özel üniversitelerin, piyasa ile barışık, sözde özerk yapılar inşa ettiği gibi. Piyasaya öykünen ve kaynağını kendi üreten bir üniversite modeli. Hem neo-liberal yaklaşımına uygun, hem devletin üniversite alanına göndereceği fonlar, sermayeye daha rahat aktarılabilecektir. Bu süreç Avrupa'da başlamıştır ve başta Fransa olmak üzere Avrupa'nın bir çok yerinde üniversite işgallerine kadar varmıştır. Avrupa protestolarında yakılan ateş burada da tam hızıyla devam edecektir."
Özkaya: "YÖK, kurulduğundan bu yana üniversitelerde anti- demokratik birçok uygulamaya imza atmıştır. Son olarak Bologna süreciyle üniversiteler resmi olarak ticarethane ilan etmiştir. Yönetmelik kısmında bulunan 'paydaş' kelimesi aslında her şeyi açıklamaktadır. Paydaş(hissedar) ticari holdingler için geçerli bir tanımdır. Dolayısıyla evrensel amacı bilimsellik olan üniversitelerde hissedar nedir? YÖK bunun hesabını vermelidir. Bugün burada konferans salonunda yapılan toplantıda eğitimimizi kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirilmek isteyen sermaye patronlarına ve onun yandaşlarına sesleniyoruz üniversiteler bizimdir, sizin değil" dedi. (Antakya/EVRENSEL)
Hasan Akgöl
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

3'üncü köprüden geçmeyen araçlar için halkın cebinden 1,6 milyar lira daha çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa