26 Ocak 2010 00:00

Baz istasyonları kaldırılsın!

ATATÜRK, İnönü, Kızılay ve Evka-4 mahallelerindeki GSM baz istasyonlarına karşı yapılan basın açıklamasının ardından birde halk toplantısı gerçekleştirildi.

Paylaş

ATATÜRK, İnönü, Kızılay ve Evka-4 mahallelerindeki GSM baz istasyonlarına karşı yapılan basın açıklamasının ardından birde halk toplantısı gerçekleştirildi. Açıklamada mahalle halkının tepkisi dile getirilirken, yapılan toplantıda konunun uzmanları ile mahalle halkı sorunlarına çözüm aradı.
Mahalle muhtarları ile birlikte Öğrenci velileri Dayanışma Derneğinin düzenlediği halk toplantısına Ege Üniversitesi halk sağlığı bilim dalından Raika Durusoy, Elektrik Mühendisleri Odasından Özgür Tamer, Baz-Dur Platformu Temsilcisi Av. Yelda Kullap katıldı. ÖVDER Başkanı Orhan Yüce’in yönettiği toplantıda, Özgür Tamer, “Teknik açıdan baz istasyonları kapsama alanı olarak değerlendirilme, ancak bizde çok talep olduğu için çok istasyon kurulmaktadır. Ayrı ayrı 3 GSM istasyonu yerine orta istasyon kullanılsa bu kadar çok olmaz. Kurulacak yerlerin doğru belirlenmesi gerekir” dedi.
Halk Sağlığı uzmanı Raika Durusoy ise, halk sağlığı açısından baz istasyonlarının her gün yen yeni olumsuzluklarının çıktığını belirterek özellikle çocukların bulunduğu yerlerde olmaması gerektiğini söyledi. Elektromanyetik alana bağlı kanser oluşumunun ancak 30 yıl sonrasında ortaya çıkabileceğini belirten Durusoy, “Mesela 13 ülkede, binlerce insan arasında yapılan bir araştırmaya göre 10 yıl ve daha fazla cep telefonu kullanan kimselerin beyin tümörü riskinde anlamlı bir artış saptanmıştır” dedi.
Avukat Yelda Kullap, mahkeme kararlarını ve baz istasyonlarına karşı verilen mücadeleleri anlattı. Yargı ile yasamanın uyum içinde olmadığını belirten Kullap, “Yasama ve yürütme yargının kararlarına uymalıdır. Baz istasyonlarını yerleşim yerlerinden kaldırmalıdır” dedi. Bu konuda kamu vicdanının ihtiyaçlarını karşılayacak yasaların çıkması gerektiğini söyleyen Kullap, mücadelenin bunu amaçladığını da sözlerine ekledi Toplantıya katılanlar çok yakınlarına baz istasyonları kurulduğunu ve psikolojik olarak rahatsız olduklarını belirttiler.
ÖVDER Başkanı Orhan Yüce’nin valiliğe verilmek üzere bir imza kampanyası başlatacaklarını ve valiliğin mahkeme kararlarını uygulamasını isteyeceklerini duyurması üzerine toplantıya katılanlar imza metinlerini aldı. 28 Şubat 2010’a kadar ev ev imza toplanması kararlaştırıldı. Okullarda, camilerde, pazar yerlerine ve caddelerde masalar kurularak halkın katılımının sağlaması da karar altına alındı.
(İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Haritacılarda çağdaş grup kazandı

SONRAKİ HABER

İran'da yolcu uçağı iniş sırasında pistten çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa