26 Ocak 2010 05:00

İtfaiye ve Esenyurt Belediye işçileri açlık grevine başladı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi tarafından sözleşmeleri yenilenmediği için işsiz kalan itfaiyeciler ve 161 gündür direnişte olan Esenyurt Belediye işçileri Türk İş 1. Bölge binasında açlık grevine başladı.

Paylaş

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi tarafından sözleşmeleri yenilenmediği için işsiz kalan itfaiyeciler ve 161 gündür direnişte olan Esenyurt Belediye işçileri Türk İş 1. Bölge binasında açlık grevine başladı. 3 gün sürecek açlık grevinden sonra yeni eylem kararlarını hayata geçireceklerini duyuran işçiler, mücadelelerinde kararlı olduklarını söyledi.
Direnişlerinin bittiğine dair kimi basında yer alan haberlerin yalan olduğunu dile getiren işçiler, yalana ve dayatmalara karşı bir arada olduklarını ifade ettiler.
Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Tekel ve İtfaiye işçilerinin başlattığı eylemlerin bütün sendikaları bir araya getirdiğini ve bu birlikteliğin genel direnişin hayata geçmesini sağlayacağını dile getirdi.
Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm de Esenyurt Belediyesi önünde 161 gündür zorlu koşullar altında direnişlerini sürdürdüklerini belirterek, haklı mücadelelerinin direnişteki diğer işçilerle birleşerek devam edeceğini ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından Belediye-İş İstanbul Şubeleri adına ortak basın açıklamasını Belediye İş İstanbul 5 No’lu Şube başkanı Nihat Altaş okudu. İtfaiye ve Esenyurt Belediye işçileri olarak yürüttükleri mücadeleyi Ankara’da Tekel işçileriyle birleştirilmesi ve ortak mücadelenin oluşturulmasına katkı sağlamak için açlık grevine başladıklarını aktaran Altaş, “Başbakanı Tekel işçileri şahsında tüm işçilere, emekçilere yönelik saldırısını kınıyor ve protesto ediyoruz” dedi.
Yapılan açıklamaların ardından söz alan emekli Tekel işçisi Yılmaz Ekşi de direnişteki arkadaşlarına destek olmak için açlık grevine katıldığını açıkladı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘One mınute’ Davos 40. yıl albümünde

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa