26 Ocak 2010 00:00

‘One mınute’ Davos 40. yıl albümünde

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmadığı Davos-Klosters toplantılarının 40’ıncı yılı onuruna hazırlanan albümde “one minute” krizine değinildi.

Paylaş

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmadığı Davos-Klosters toplantılarının 40’ıncı yılı onuruna hazırlanan albümde “one minute” krizine değinildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yarın başlayıp altı gün sürecek olan ve bu yıl 40’ıncısı gerçekleştirilecek Davos-Klosters toplantılarına gitmedi, ancak Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos toplantılarının 40’ıncı yılı onuruna hazırladığı bir albümde “one minute” tartışmasına yer verildi. “Dünya Ekonomik Forumu - Tarihin Biçimlenmesinde Bir Ortak: İlk Kırk Yıl 1971-2010” başlıklı yayında, Davos toplantıları yıl yıl özetlendi.
2009 yılına ayrılan “2009 Küresel Kriz Yılı” başlıklı bölümde “Davos’un şöhreti, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gazze ile ilgili bir panelde, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile ateşli bir tartışmadan sonra oturumun sonunu beklemeden sahneyi terk etmesinin de teyid ettiği gibi, en tartışmalı konuların bile bazen büyük bir hırsla tartışıldığı bir yer olmasından geliyor. Haber bültenlerinde geniş bir şekilde işlenen olay, dünya çapında bir tartışmayı ateşledi” denildi.
Albümde Başbakan Erdoğan’ın 1998 yılına ait, ancak bu kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken DEF 1998 Kasım-İstanbul toplantılarında görüldüğü bir fotoğraf da yer aldı.
ÖZAL VE DEMİREL DE ALBÜMDE…
40’ıncı yıl yayınında, eski cumhurbaşkanı ve başbakanlar Turgut Özal ve Süleyman Demirel’den de söz edildi. 280 sayfalık yayında Özal’ın adı 8, Demirel ve Erdoğan’ın adı ise 2 kez geçti. 1986 yılına ait “Davos Diplomasisi” başlıklı bölümde “Bu Davos Sempozyumu Türkiye Başbakanı Turgut Özal ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu arasındaki açık oturum dolayısıyla hatırlanmaya değer. İki lider aynı zamanda bir ekonomik oturumda da birlikte yer aldılar. Bu iki ülke tarihinde bir dönüm noktası ve Davos Ruhu’nun bölünmüş parçalar arasında köprü olma gücüne bir tanıklıktır” denildi. (DIŞ HABERLER)ÖNCEKİ HABER

Hükümet yatırım yoğunluğuyla değil, hızıyla övündü

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa