26 Ocak 2010 05:00

Dostluğu için elimden geleni yapıyorum

İSTANBUL Rum Patriği Bartholomeos, iki ateş arasında kalmasına karşın Türk-Yunan dostluğu için elinden geleni yaptığını söyledi.

Paylaş

İSTANBUL Rum Patriği Bartholomeos, iki ateş arasında kalmasına karşın Türk-Yunan dostluğu için elinden geleni yaptığını söyledi. Bartholomeos, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasını istedi ve “Bizim neslimiz yavaş yavaş tükeniyor ve bu nedenle yarını çok daha fazla düşünüyorum. Din adamlarımız nerede yetişecek. Heybeliada Ruhban Okulu’nda yetişerek Türkiye dışında görev yapan din adamlarımızın hepsi de Türk dostudur” diye konuştu.
İzmir Ticaret Odası’dan yapılan açıklamaya göre, Oda Başkanı Ekrem Demirtaş, Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret etti. İTO olarak son 15 yılda iki ülke ilişkilerinin gelişimi için yoğun bir çaba harcadıklarını bunun sonucunda dış ticaretin 15 kat artarak 4 milyar doları aştığını ama bunun gerçek potansiyeli yaratmadığını belirten Demirtaş, “Bu ticaret rahatlıkla 10 milyar dolara ulaşabilir ama Ege’de güven ortamını tam olarak sağlayamıyoruz. Devamlı olarak bazı sorunlar tekrarlanıyor. Bunlar da hem ticarete hem de ikili ilişkilere yansıyor” dedi.
ANLAMLI MESAJ
İTO olarak Türk-Yunan ilişkilerinin geliştirilmesi için yaptıkları çalışmaların sadece ticaretin arttırılmasına değil, aynı zamanda kalıcı dostluğun sağlanmasını da hedeflediğini kaydeden Demirtaş, iki ülke ilişkilerine büyük önem veren Yorgo Papandreu’nun Yunanistan’da Başbakan olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da “Komşularla sıfır sorun” politikasını yürüttüğüne dikkat çeken Demirtaş, “Bunlar umudumuzu daha da arttırıyor. Bu önemli fırsatı kaçırmamamız lazım” dedi.
İstanbul Rum Patriği Bartholomeos da iki ülke arasındaki ilişkilerde zorlukların devam ettiğini, bazı gereksiz sıkıntıların tekrarlandığını belirterek, “Her şeye karşın Türk- Yunan ilişkilerinin gelişimi için gerek Patrikhane gerekse şahsım olarak her zaman yapılan çalışmalara büyük destek verdim. İki ülkede basının bir kısmı, bazı kesimler beni bu nedenle eleştirdi. Bazen iki ateş arasında kalsam da elimden geleni yapıyorum. 4 Şubat’ta Atina’da Sayın Papandreau’yu ziyaret edeceğim ve bu konudaki desteğimizi bir kez daha ifade edeceğim. İki ülke ilişkilerinin gelişmesi Patrikhanemiz için de son derece önemli ve yararlı” dedi. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

POYRAZKÖY KARARI ÇARŞAMBA

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa