26 Ocak 2010 00:00

Yunan çiftçiler yine yollarda

YUNANİSTAN hükümetinin tarım sektöründeki politikasını protesto eden çiftçiler, Bulgaristan sınırındaki kapılarda ticari taşımacılığı durduran eyleme, kısa bir aradan sonra yeniden başladı.

Paylaş

YUNANİSTAN hükümetinin tarım sektöründeki politikasını protesto eden çiftçiler, Bulgaristan sınırındaki kapılarda ticari taşımacılığı durduran eyleme, kısa bir aradan sonra yeniden başladı. İki ülke arasında ticari geçişlerin öncelikli olarak yapıldığı Promahon-Kulata sınır kapısının yeniden abluka altına alındığı bildirildi.
Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki diğer 3 sınır kapısında otobüs ve özel araçların geçişlerine izin verildiği ancak nakliye araçlarına yönelik, ticareti felce uğratan engelin sürdürüldüğü belirtildi. Sınırın Bulgar tarafında bekleyen TIR sayısının 250’ye ulaştığı öğrenildi.
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, cuma akşamı helikopterle Kulata sınır kapısına inerek protestocuların sınırın iki tarafında bekleyen yüzlerce TIR’da açlık çeken şoförlere acımaları ve ablukalarını kaldırmalarını rica etmişti. Borisov, cuma akşamı Kulata’da bekleyen 200–300 şoförün durumunu hafifletmek için elinden geleni yaptığını ve geçici bir koridor açtırmayı başardığını ifade ederek, Lüksemburg’daki Avrupa Mahkemesi’nde Yunanistan’a karşı dava açtırma prosedürünü harekete geçirdiğini söyledi.
Bulgaristan’ın Selanik Başkonsolosu Lıçezar Petkov, Yunan çiftçileri ile diyaloğun zor olduğunu anımsatarak, ablukaya verilen aranın uzun sürmeyeceğine işaret etmişti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Etiyopya uçağı Akdeniz’e düştü

SONRAKİ HABER

Dolar/TL kuru saniyeler içerisinde 6,39’a çıkıp geriledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa