26 Ocak 2010 00:00

150 BİNDEN FAZLA HAİTİLİ TOPLU MEZARLARA GÖMÜLDÜ

Haiti depreminde ölenlerin sayısı tam olarak belirlenemese de, toplu mezarlara 150 binden fazla cesedin gömüldüğü bildirildi.

Paylaş

Haiti depreminde ölenlerin sayısı tam olarak belirlenemese de, toplu mezarlara 150 binden fazla cesedin gömüldüğü bildirildi.
Haiti İletişim Bakanı Marie-Laurence Jocelyn Lassegue, yaptığı açıklamada enkaz altında “200 bin mi, 300 bin mi, kaç kişinin cesedinin bulunduğunu kimsenin bilmediğini”, ancak sadece başkent bölgesinde hükümetin elindeki rakamlara göre 150 binden fazla cesedin gömüldüğünü söyledi.
Avrupa Komisyonu’nun rakamlarına göre ise depremde 250 bin kadar kişi de yaralandı. Bu rakamlar, Haiti depreminin son zamanların en büyük felaketlerinden biri olduğunu gösteriyor.
En büyük felaketler listesinde 1970’de 300 bin kişinin öldüğü Bangladeş’teki kasırga, 1974’de Çin’in kuzey doğusunda 242 bin kişinin öldüğü deprem ve 2004’de 226 bin kişinin öldüğü Hint Okyanusu’ndaki tsunami bulunuyor.
Haiti hükümeti, 2 milyonluk başkentte evsiz kalan 600 bin kişinin akrabaları veya kırsal bölgelerde daha iyi sığınma koşulları bulmalarını isterken, uluslararası yardım kuruluşları daha fazla çadıra ihtiyaç olduğunu bildirdi.
200 bin kadar başkentlinin bedava ulaşım olanaklarından yararlanarak başka bölgelerdeki yakınlarının yanına gittiği sanılıyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Netanyahu işgalde ısrarlı

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu’ndan İdlib açıklaması: Rejim ateşle oynamamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa