26 Ocak 2010 00:00

Netanyahu işgalde ısrarlı

İSRAİL Başbakanı Benyamin Netanyahu, “ülkesinin, Batı Şeria’nın bir bölümünü sonsuza kadar elinde tutacağını” ileri sürdü.

Paylaş

İSRAİL Başbakanı Benyamin Netanyahu, “ülkesinin, Batı Şeria’nın bir bölümünü sonsuza kadar elinde tutacağını” ileri sürdü.
Bölgedeki iki Yahudi yerleşimci yerini ziyaret ederek, bunlardan “Maalih Adumim” olarak adlandırılan yerleşimci yerinde ağaç diken Netanyahu, “Mesajımız açıktır, buraya (ağaç) dikiyoruz, burada kalacağız, burada (bina) inşa edeceğiz. Bu bölge, İsrail devletinin sonsuza kadar ayrılmaz bir parçası olacak” dedi. Netanyahu, “İsrail’in, nüfus çoğunluğunu Yahudilerin oluşturduğu belli başlı yerleşim yerlerini elinde tutacağı” düşüncesini de yineledi.
Netanyahu, daha önce de Filistin ile barış anlaşmasına varsalar bile Batı Şeria’da mevcudiyetlerinin devam etmesi gerektiğini ileri sürmüştü.
FİLİSTİN: BARIŞA ENGEL
Filistin yetkilileri ise böyle bir durumunun kabul edilemez olduğunu belirterek, barış görüşmelerine başlamadan önce İsrail’in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin inşasının durdurulması gerektiğini açıklamıştı.
İsrail’in bu tavrının İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için bölgede temaslarda bulunan ABD’nin Ortadoğu temsilcisi George Mitchell’in çalışmalarını daha da güçleştireceği öngörülüyor. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bekçi Murtaza aramızda

SONRAKİ HABER

Yapı Yol-Sen Samsun'da genel kurulunu gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...