27 Ocak 2010 00:00

Gümrük müşavirlerinin ücret tepkisi

BURSA Gümrük Müşavirleri Derneği (BUGÜMDER), uygulamaya konan ‘Asgari Ücret Tarifesine’ tepki gösterdi.

Paylaş

BURSA Gümrük Müşavirleri Derneği (BUGÜMDER), uygulamaya konan ‘Asgari Ücret Tarifesine’ tepki gösterdi. Yeni fiyat tarifesinin, ucuz işçilik ve kalitesiz hizmeti körükleyeceğini belirten BUGÜMDER Başkanı ve Türkiye Gümrük Müşavirleri Dernekleri İcra Kurulu Genel Sekreteri Suat Yücelen, fiyatlarda yapılan bu müdahalenin farkında olmadan dış ticarete zarar vereceğini söyledi.
Yücelen, Gümrük Müşavirleri Dernekleri tarafından belirlenen asgari ücret tarifelerinin müsteşarlıkça onaylanması gerekirken, iş dünyasından gelen yoğun baskılar üzerine bu kararın değiştirildiğinin altını çizdi. Karar ile maliyetlerin altında yapılacak işler, kalitesiz hizmet, memnuniyetsiz bir müşteri ve çalışan grubunun oluşmasına sebebiyet vereceğini belirten Başkan Yücelen, “Nasıl yemek sektöründe ucuz etin sorgulanması isteniyorsa, biz de ucuz gümrük müşavirliği ücretinin sorgulanmasını istiyoruz. Şayet maliyetlerin altında ve ucuza gümrük müşavirliği hizmeti alıyor iseniz her an yasalarla karşı karşıya gelmeye de hazır olmalısınız. Bu bugün olmasa bile işlem tamamlandıktan sonra 5 yıl içinde her an olabilir” diye konuştu.
Yücelen, şöyle devam etti: “Bu tarife sektörün gerçek maliyetlerini yansıtmamaktadır. Gümrük müşavirleri kamu yararı için çalışırlar. Görevleri sırasında oluşan kusurlarından dolayı; meslekten çıkarılmaları da dâhil olmak üzere, pek çok ağır ceza ile karşı karşıya gelebilirler. Gümrük müşavirleri yaptıkları beyanlardan dolayı kişisel cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere; ödenmesi gereken vergi veya vergi kaybına neden olan işlemlerde müteselsilen sorumludurlar”
(BURSA)
ÖNCEKİ HABER

Sahte fatura kullananlar şimdi yandı!

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa