27 Ocak 2010 00:00

İşte AKP’nin 2009 ‘demokrasi’ tablosu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin 2009 yılı Bölge hak ihlalleri raporunda, 67 asker ile 68 HPG’linin yaşamını yitirdiği belirtilirken, bu süre içerisinde 91 sivil vatandaşın da kolluk kuvvetleri tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin 2009 yılı Bölge hak ihlalleri raporunda, 67 asker ile 68 HPG’linin yaşamını yitirdiği belirtilirken, bu süre içerisinde 91 sivil vatandaşın da kolluk kuvvetleri tarafından öldürüldüğü açıklandı.Raporda 2009’da 4 bin 475 kişinin gözaltına alındığı, 1444 kişinin de tutuklandığı belirtildi.
İHD Diyarbakır Şubesi, 2009 yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi hak ihlalleri raporunu dernek binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. İHD MYK üyeleri ve bölge şube başkanlarının katıldığı basın toplantısında konuşan İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Ali Akıncı, “Farklılıklara tahammül edemeyen zihniyet 2009’da da kendisini gösterdi” dedi.
BİNLERCE TUTUKLAMA
Akıncı, “14 Nisan’da başlayan ve günümüze kadar süren operasyonlar sonucu binin üzerinde Kürt siyasetçi, belediye başkanı, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleri, Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi üyeleri cezaevlerine konuldu” dedi.
BASKI ARTTI
Operasyonlardan İHD yöneticilerinin de nasibini aldığını dile getiren Akıncı, “İHD Diyarbakır Şube Yöneticileri Roza Erdede, Aslan Özdemir, MYK Üyesi Av. Filiz Kalaycı ve son olarak da Şube Başkanımız ve Genel Başkan Yardımcımız Av. Muharrem Erbey, tutuklandılar” dedi. Erbey’in yasalar ve insan hakları sözleşmeleri hiçe sayılarak tutuklandığını, böylelikle İHD’ye gözdağı verilmek istendiğini söyleyen Akıncı, “İHD, kurulmuş olduğu 1986 yılından bugüne, 22 yönetici ve üyesini faili meçhul saldırılarda yitirmiş, yüzlercesi işkence görmüş, tutuklanmış, Genel Başkanı, suikast girişimine maruz bırakılmıştır. Bunlar bizleri demokrasi ve özgürlük mücadelesinden asla geri düşürmeyecektir” şeklinde konuştu.
ÖLÜMLER SÜRDÜ
2009’un son yılların en ciddi hak ihlallerinin yaşandığı yıl olduğunu vurgulayan Akıncı, PKK’nin 13 Nisan’da açıkladığı eylemsizlik kararına rağmen, operasyonların hız kesmeden sürdüğünü ve buna bağlı olarak 67 asker ve 68 PKK militanının yaşamını yitirdiğini söyledi. “Bu ölümlerden, savaşta, şiddette, ret ve inkarda ısrar eden egemen zihniyet sorumludur” diyen Akıncı, “Demokratik yöntemleri ve diyalog zeminini esas almak varken, operasyonda ısrar etmek, ölümlerden medet ummak, DTP’yi kapatmak, belediye başkanlarını kelepçeleyip zindanlara atmak, bu halkın onuruyla oynamak, nasıl bir sorumlu devlet anlayışıdır?” diye sordu.
POLİS ÖLDÜRME KASTIYLA SALDIRDI
2009’un, son dört yılın en çok işkence vakası yaşanan yıl olduğunu söyleyen Akıncı, “2009 yılında 1016 işkence iddiası alınmış ve toplumsal olaylara müdahale sonucu 373 yaralanma gerçekleşmiştir. Toplantı ve gösteri yapma hakkını kullanan yurttaşlarımıza yönelik polisin kullandığı şiddet, aşırı ve orantısız olmanın ötesine taşınmış; doğrudan öldürme kasıtlı saldırılara dönüşmüştür. 2009’da 91 sivil yurttaşımızın öldürülmesi ve faillerin bugüne kadar yargı önüne çıkartılmaması, bir hukuk devletinde değil polis devletinde yaşanabilecek bir durumdur” şeklinde konuştu.
CEZAEVLERİ VAHİM
Türkiye’de her dönem ciddi hak ihlalleri yaşanan alanlardan birinin de cezaevleri olduğunu kaydeden Akıncı, halen cezaevlerinde bulunan onlarca hasta insanın adeta ölüme terk edildiğini ve İmralı Cezaevi’nde ağır bir tecrit uygulandığını söyledi. 2009’da kadına yönelik şiddet ve ‘namus’ adına işlenen cinayetlerin hızından bir şey kaybetmediğini belirten Akıncı, idari bürokrasi ve yargıdaki eril anlayış nedeniyle şiddet gören kadının korunması yönünde ciddi adımlar atılmadığını dile getirdi.
ÇOCUKLARIN LANETİ YAKANIZI BIRAKMAZ
2009’da çocuklara yönelik ciddi ihlaller yaşandığını belirten Akıncı, “12 yaşında 13 kurşun sıkılarak öldürülen Uğur’un katillerini beraat ettiren yargı, Ceylan Önkol’un Mehmet Uytun’un faillerini ortaya çıkarmayan devlet organları, onların yaşıtı binlerce çocuğu, TMK’ya muhalefet ettiği için zindanlara atmakta; yaşlarının iki katı hapis cezaları vermektedir. Çocukların yaşamlarının, gülüşlerinin çalındığı bir coğrafyanın laneti, bu ülkeyi yönetenlerin yakasını bırakmayacaktır” dedi.
KORUCULUK 2009’DA DA ÖLÜM GETİRDİ
2009’da karşılaşılan en çarpıcı tablolardan birinin de, devletin ısrarla sürdürdüğü koruculuk sisteminin yarattığı ölüm ve vahşet ortamı olduğunu söyleyen Akıncı, “Bilge köyünde 44 vatandaşımızın devletin koruculara verdiği silahla hunharca katledilmesi, akabinde Ergani’de 4 kişinin öldürülmesi ve diğer sayamayacağımız birçok olay, koruculuk sisteminin bu ülkenin sırtında nasıl ağır bir yük olarak durduğunun açık göstergesidir. Acı, ölüm ve gözyaşından başka bir şey getirmeyen koruculuk derhal kaldırılmalıdır” dedi. Hükümete çağrı yapan Akıncı, AKP’nin askeri vesayet rejimine karşı mücadele içinde olduğu izlenimi verdiğini belirterek, “Bir yandan bu yapılırken, diğer yandan sivil demokratik alana yönelik başka operasyonlar sürdürmek çelişkilidir. Hükümetten beklentimiz, demokratik bir çözüm sürecinin başlatıcısı olmasıdır” şeklinde konuştu.
(DİYARBAKIR)

ÖLÜM, TUTUKLAMA, İŞKENCE...
Akıncı’nın açıklamasının ardından söz alan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, ihlallerde diğer yıllara göre önemli artışlar olduğunu belirtti. İHD Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2009 yılı hak ihlalleri raporundaki çarpıcı veriler şöyle;
* Çatışmalarda yaşamını yitiren güvenlik güçleri: 67 ölü, 102 yaralı
* Çatışmalarda yaşamını yitiren PKK militanı: 68 ölü, 4 yaralı
* Faili meçhul cinayet, yargısız infaz, silah kullanma yetkisinin ihlali: 91 ölü, 78 yaralı
* Mayın ve serbest patlayıcı: 26 ölü 35 yaralı
* Resmi hata ve ihmal sonucu: 14 ölü, 7 yaralı
* Asker/polis intiharı: 17 ölü, 6 teşebbüs
* Kadın intiharları: 36 ölü, 14 teşebbüs
* Erkek intiharları: 39 ölü, 14 teşebbüs
* Çocuk intiharları: 34 ölü, 8 teşebbüs
* Namus cinayetleri: 27 ölü
* Gözaltına alınanlar: 4 bin 475
* Tutuklananlar: 1444
* İşkence ve kötü muamele: 1016
* Soruşturma, dava ve cezalara maruz kalan kişi sayısı: 1917
* Cezaevlerinde yaşanan ihlaller: 931
* Toplumsal olaylara müdahale: 236 müdahale, 373 yaralı
* Gözaltına alınan sığınmacı ve göçmenler: 6 bin 474
* Diğer ihlaller: 3 bin 168
Toplam ihlal sayısı: 20 bin 720
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yoksulluk sokakta bıraktı

SONRAKİ HABER

2009 İnsan Hakları Karnesi BASKI İŞKENCE TACİZ

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...