27 Ocak 2010 00:00

Değişmesin iptal edilsin

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, tartışmaların odağındaki Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü’nde (EMASYA) değişiklik için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Paylaş

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, tartışmaların odağındaki Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü’nde (EMASYA) değişiklik için çalışma başlatıldığını açıkladı. Protokolün iptal edilmesi yönündeki taleplere rağmen değişiklikle yetinecek olan AKP Hükümeti değişiklikle ilgili ayrıntı vermedi.
1997 yılında Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol, askere toplumsal olaylara müdahale yetkisi veriyor. Protokolün 13 yılda nerede, ne zaman kullanıldığı konusunda ise net bilgi yok.
ŞEMDİNLİ’DEN BALYOZA...
EMASYA, Şemdinli’deki Umut Kitabevi’nin bombalanmasının ardından astsubayın ifadesiyle kamuoyunun gündemine girdi. Türkiye’nin gündemine ise Balyoz Eylem Planı iddialarıyla oturdu. Planı hazırladığı iddia edilen dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, EMASYA’yı dayanak gösterdi.
DOĞAN İMZALI
İçişleri Bakanı Atalay, protokolde nasıl bir değişikliğin yapılacağının henüz belli olmadığını belirtti. Türkiye, EMASYA ile 1997 yılında, 28 Şubat sürecinden hemen sonra tanıştı. Protokole İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı imza attı. Üstelik, Genelkurmay adına protokolün altındaki imza Çetin Doğan’a ait.
Vali izni olmaksızın...
27 maddeden oluşan protokol, askere Vali’nin izniyle şehirlerdeki toplumsal olaylara müdahale etme imkanı tanıyor.
Ancak protokolün bir maddesi, izne bile gerek olmaksızın askere harekete geçebilme yetkisi veriyor. Olağanüstü bir durum algılaması varsa - örneğin terör şüphesi - o noktada asker mülki idare amiri, yani vali veya kaymakamdan izin almadan da olaylara el koyabiliyor.
SINIRSIZ YETKİ
Özellikle Güneydoğu’da terör tehdidi nedeniyle EMASYA protokolünün sık sık uygulandığı biliniyor. Hatta bir yıl içinde toplumsal olayların çıkabileceği günler de önceden tespit ediliyor. Ordu içindeki EMASYA birliklerinin bu kritik tarihlerde çarşı izinleri kaldırılıyor. Birlikler kışla içinde hazırlıklı bir biçimde gün boylu bekliyor. Birliklerin el koyma yetkisi de var. Gerekli hallerde, kamu kurumlarının her türlü araç-gereç ve malzemesi, EMASYA komutanlarının emrine verilebiliyor.
13 yıldır uygulanan ama nerelerde ve nasıl uygulandığı konusunda net bilgi olmayan protokol şimdi İçişleri Bakanlığı’nın önünde. Ancak Atalay planı iptal etmekten çok değişiklik yapmayı planladıklarını söyledi. Ancak ayrıntı vermedi.
(Ankara/EVRENSEL)

36 ‘KOZMİK DOSYA’YA ‘SUǒ MÜHRÜ

GENELKURMAY Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu’nun ‘Hiçbir suç unsuru bulunamadı’ dediği Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’nın Kozmik Odası’ndaki aramalarında, 36 dosyanın ‘suç delili’ niteliğiyle mühürlendiği ortaya çıktı. Mühürlenerek ayrı bir yerde muhafaza altına alınan dosyalar, daha sonra kovuşturma aşamasında resmi yazıyla Genelkurmay’dan istenecek.
GENELKURMAY ‘YAKACAĞIZ’ DEMİŞTİ
Çubuklu, cuma günü yapılan bilgilendirme toplantısında, “Devlet sırrı niteliğinde olan bazı planlarla ilgili olarak güvenlik prensibi ihlali olmuştur. Bu nedenle bu planlar iptal edilecektir’’ demişti. Hukukçular ise “Kozmik Oda hemen mühürlenmeli ve suç delili olabilecek belgelerin imhası engellenmeli” uyarısında bulunmuştu.
BELGELER İSTENECEK
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan’ın not aldığı dosyalar arasından, suç unsuru taşıdığı değerlendirilen 36 dosyanın, bir araya getirilerek mühür altına alındığı öğrenildi. Kozmik odalardan birinde yerinde muhafaza altına alınan dosyaların tutulduğu oda da mühürlendi.
Kayan’ın aramalar sırasında el yazısıyla içeriğine ilişkin not tuttuğu 36 mühürlü dosyanın, dava açıldıktan sonra mahkeme kararıyla Genelkurmay Başkanlığı’ndan isteneceği öğrenildi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

‘BALYOZ’ İDDİALARININ SAHİPLERİ AYRINTILARI ANLATTI

SONRAKİ HABER

TBMM Plan ve Bütçe görüşmeleri 6 Kasım'da başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa