27 Ocak 2010 00:00

NATO’nun vurucu gücü Türkiye

NATO Sözcüsü James Appathurai, Müslüman çoğunluklu bir ülke olarak Türkiye’nin ittifak için en önemli kazanımlardan biri olduğunu vurguladı.

Paylaş

NATO Sözcüsü James Appathurai, Müslüman çoğunluklu bir ülke olarak Türkiye’nin ittifak için en önemli kazanımlardan biri olduğunu vurguladı. NATO’nun yeni konsepti hakkında yapılan bilgilendirmede konuşan Appathurai, Türkiye’nin özellikle Afganistan işgalinde “Önemli rol oynayacağını” söyledi.
Türkiye’den bir grup gazeteci, 4 Şubat’ta İstanbul’da yapılacak savunma bakanları gayri resmi toplantısı öncesinde Brüksel’deki NATO karargahına davet edildi. Gazetecilere bilgi veren NATO yetkilileri, Türkiye’nin NATO için taşıdığı öneme dikkat çekti.
TÜRKİYE’SİZ OLMAZ!
NATO Sözcüsü James Appathurai, Türkiye’nin üyeliğinin özellikle İslam coğrafyasındaki faaliyetlerde NATO’ya sağladığı katkıyı, “Çok büyük değer ve kuvvet” sözleriyle özetledi. “Bu yüzden her türlü faaliyete Türkiye’yi de dahil etmeye özen gösteriyoruz.” diyen yetkili, “Hıristiyan kulübü izlenimi veren Avrupa Birliği’nin böyle bir avantaja sahip olmadığını” vurguladı. Yetkili, bu yüzden NATO değerlerinin Türk halkı tarafından anlaşılmasının kendileri için son derece önemli olduğunu kaydetti.
İŞGAL PLANLARI İSTANBUL’DA YAPILACAK
Appathurai, İstanbul ve Londra toplantılarının 4-5 Şubat’ta İstanbul’da yapılacak NATO gayri resmi savunma bakanları toplantısı öncesinde önemli bir platform teşkil edeceğini belirterek, “İstanbul’da bakanlar ilk gün hangi konuların öncelikli olduğunu ve bunların ne şekilde finanse edileceğini ele alacaklar, ikinci gün de klasik savunma bakanları toplantısı yapılacak. Afganistan dışındaki operasyonlar ve korsanlarla mücadele gibi konular görüşülecek. İstanbul’un çok yararlı toplantılara ev sahipliği yapacağına inanıyoruz” dedi.
İstanbul’un ev sahipliği yaptığı “Afganistan’ın Komşuları” başlıklı toplantıyı da çok önemsediklerini ifade eden Appathurai, coğrafi ve kültürel yakınlığın ve NATO’daki konumunun Türkiye’yi Afganistan konusunda ön plana çıkardığını vurgulayarak, “Afganistan’da hiçbir ülke Türkiye’nin oynadığı rolü oynayamaz” diye konuştu.

POLİS KONTROL NOKTASINA SALDIRI

Afganistan’ın, güneyindeki bir polis kontrol noktasına düzenlenen silahlı saldırıda 4 kişi öldü. Helmad Vilayeti Sözcüsü Davud Ahmedi yaptığı açıklamada, Helmand vilayetinin başkenti Leşker Gah’daki Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’na bağlı bir müdürlük binası yakınındaki kontrol noktasına, gün ağarmadan önce düzenlenen saldırıda 4 polisin öldüğünü söyledi. Saldırının kimler tarafından düzenlendiğinin henüz açıklık kazanmadığını belirten Ahmedi, soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.
Bu arada Almanya, Afganistan’da kuvvet artışı planlıyor. Almanya Başkanı Angela Merkel, “500 asker doğrudan gönderilecektir, artı 350 asker rezerve olarak Afganistan'da bulundurmak istiyoruz” dedi.

İŞGALCİLER YENİ OPERASYONA HAZIRLANIYOR
Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetinde NATO kuvvetlerinden sorumlu İngiliz Tümgeneral Nick Carter, bu bölgede geniş çaplı operasyon düzenleneceğini duyurdu. Tümgeneral Carter, BBC’ye yaptığı açıklamada, operasyonun, Taliban militanlarını kontrol ettikleri bu bölgeyi terk etmek zorunda bırakabileceğinin altını çizdi ve Afgan hükümetinin otoritesinin güçlendireceğini kaydetti. Tümgeneral Carter, Afgan hükümetinin bu “yönetilmeyen” bölgelerin kontrolünü yeniden sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.
İngiliz komutanın bu açıklamasını, cuma günü Londra’da düzenlenecek Afganistan konferansının açılışından önce yapması dikkatleri çekti.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İrlanda Halk Mahkemesi:Sri Lanka savaş suçu işledi

SONRAKİ HABER

Yeni köşe yazarlarımız yarından itibaren Evrensel Ege'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...