27 Ocak 2010 00:00

UZUN MESAFE

İçinden “tam gün” geçen yasa TBMM’den geçti. On yıllardır sağlıkta tam süreli çalışmayı savunan TTB ve SES sendikası üyeleri ne yazık ki ortak bir rüyanın sevincini yaşayamadılar.

Paylaş

İçinden “tam gün” geçen yasa TBMM’den geçti. On yıllardır sağlıkta tam süreli çalışmayı savunan TTB ve SES sendikası üyeleri ne yazık ki ortak bir rüyanın sevincini yaşayamadılar. Bu arada genelde hekim ücretleri ve muayenehanecilik üzerinden bir gündem yaratılarak halka ve sağlık çalışanlarına etkileri toplumun gözümden kaçırılmış oldu.
Bir hekim arkadaşım Tam Gün yasası TBMM’de görüşüldüğü gün şunları söylüyordu:
“Ben ve eşim hekimiz. Kızımız da bizim mesleğimizi seçti ve bir yıldır asistan olarak çalışıyor. Üçümüzün de muayenehanesi yok; yani tam gün çalışıyoruz. Kızım evli değil, aynı evi paylaşıyoruz. Ama birbirimizi görebildiğimizi söyleyemem. Benim ayda üç, eşimin iki, kızımın ise 9 nöbeti var. Genelde nöbet izni de kullanamıyoruz. Yani anlayacağınız ayın on beş günü ailemizden birisi hep nöbetçi oluyor. Geri kalan on beş günde ise diğer ikimizden birisi 34 saatlik aralıksız zorunlu çalışmanın verdiği yorgunlukla uyuyakalıyoruz. Komşularımız ise bizim nöbetleri pek anlayamıyorlar. Yani salt sağlık alanında uygulanan ve adına nedense nöbet denen 34 saat aralıksız çalıştırılmayı kavrayamıyorlar. Geçen gün hesapladık bizim üçümüzün emekliliğimize yansıyan temel ücretlerimizin toplamı karşı dairede oturan emekli hakim arkadaşımızdan maaşından daha az. Nöbet ücretleri ise neredeyse simit parası. Yan komşumuzun damadı otobüs şoförü ve yasa onların günde dokuz saatten fazla çalıştırılmasını yasaklıyor. Komşularımızın çalışma sürelerinin ve emekli aylıklarının insana yaraşır düzeyde olmasını saygı ile karşılıyoruz ama soramadan edemeyeceğim: Zaten tam gün çalışan ben, eşim ve kızıma bu tam gün yasası ne getirecek?”
Evet hekimler söylenenin aksine bu ülkenin ayrıcalıkları arasında değiller. Emek sömürüsünde diğer sağlık çalışanları gibi onların da toplumun genelinden bir farkları yok.
Tam Gün Yasası aldatmacası ücret temelli bakınca hekimlere bir şey getirmiyor. Evet, hekimler aslında fazla bir şey istemiyorlar. Onların talebi en fazla bir kamyon şoförü kadar mesai yapmak ve hiç olmazsa bir emekli hakimden daha az maaş almamak olarak özetlenebilir.
Oysa bu yasa daha fazla çalışın diyor. Daha fazla kazanmak istiyorsanız akşamları gereğinde başka kamu hastanelerinde ek işe devam edin diyor. Kanaatice şimdi sorma zamanı hastalarda. Ne zaman ki sizler ‘bir gün içinde uzun yol şoförlerinden daha fazla süre çalışan hekim ve hemşirelerden sağlık hizmeti almak istemiyoruz’ cümlesini hayat geçirdiniz işte o zaman hasta haklarının sağlık çalışanlarının hakları ile çatışmadığını bir kez daha göstermiş olacaksınız.
Sağlıcakla kalın!

...

TAM GÜN: HEKİM MAAŞINI DAHİ ÖDEYEMEME TERCİHİ

Tam Gün Yasası TBMM’de görüşülmekte iken sayın başbakan hekimlerin maaşı yüzde seksen artıyor mealinde cümleler sarf ederken yasa meclisten geçtikten sonra klinik şefleri başbakandan fazla maaş alacaklar demeye başladı. İlk tavsiyem bu yıl üniversite seçme sınavına gireceklere olacak: ‘Sakın ha başbakana kanıp da ücret temelli tıp fakültelerini seçmeyin!’
Tam Gün Yasası ile hekimlerin maaşı neredeyse tek kuruş artmıyor. Yapılan sadece aylık gelirlerin bir kısmının, evet yanlış duymadınız tamamının değil bir kısmının devlet garantisi altına alınması. Sanırım ilk anda anlamakta zorluk çekeceksiniz, aynen hekimler gibi.
Hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının temel maaşları uzun yıllardır düşük tutularak döner sermaye gelirleri üzerinden gelir kayıpları düzeltilmektedir. Bu yasa ile döner sermayeden ödenen ücretlerin pratisyen hekimler için 588 TL, uzman hekimler için 1080 TL ve klinik şefleri için 1285 TL’nin maaşla birlikte peşin ödenerek bir anlamda devlet güvencesi verilmesi geri kalan miktarın yani emeğin karşılığının ödenmeyebileceği anlamını taşımaktadır. Bu arada hekim dışı sağlık çalışanlarının hak ettikleri döner sermaye gelirlerinin ödenme garantisi yok.
Aslında bunun ipuçlarını geçmiş yıllarda gazetelerin sür manşetlerinde okumuştuk. Hatırlarsanız SSK’nın devrinden sonra dönemin Maliye Bakanı kamu hastanelerinin sosyal güvenlik kurumlarından 2004-2005 yılı alacaklarını sildiğini açıklamış, sonrasında bu bir yıla düşürülmüştü. Bir anlamda bu alacak silmesi hastane döner sermaye gelirlerinin silinmesi yani sağlık çalışanlarının emeklerinin gaspı yani bir anlamda sağlık çalışanlarının aylık ücretlerinin yani maaşlarının kısmen ödenmediği anlamına gelmektedir. Evet yanlış duymadınız. Tam Gün Yasası kamuda belki de cumhuriyet tarihinde ilk kez kamu çalışanlarının ücretlerinin ödenmeyebileceğinin ipuçlarını taşıyor. Konuyu iktisatçı bir arkadaşımızın kaleminden yeniden okuma ihtiyacını paylaşırken bir soruyu sormadan edemeyeceğim:
Sahi başbakan kriz bizi teğet geçti derken ne demek istemişti?
DR.ZEKİ GÜL
ÖNCEKİ HABER

Sahnede sigara içilmez mi?

SONRAKİ HABER

Fırat’ın doğusunda dolanıp Diyarbakır’a kayyum atamak!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa