28 Ocak 2010 00:00

Samimiyet sınavı olacak

3 Şubat’ta yapılacak bir günlük iş bırakma kararı TEKEL işçileri ve sendikacılar tarafından sevinçle karşılandı.

Paylaş

3 Şubat’ta yapılacak bir günlük iş bırakma kararı TEKEL işçileri ve sendikacılar tarafından sevinçle karşılandı. Eylem kararını değerlendiren sendikacılar ve işçileri 3 Şubat’ta örgütlü-örgütsüz tüm kesimlerin TEKEL direnişine katılma çağrısı yaptılar.
Bekledikleri kararın alındığını belirten Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen, özellikle altı konfederasyonun bir araya gelerek bu kararı almalarını “sevindirici ve geleceğe dair umut verici” olarak nitelendirdi.
ÇALIŞMALARI HEMEN BAŞLATTIK
İşçilerin de kararı 43. günlerinde olmasına rağmen, ilk gün gibi sevinçle karşıladıklarını belirten Özgen, “TEKEL işçilerinin sorunu özne yapılarak tüm ezilenler; 4-c’liler, 4-b’liler, atanamayan öğretmenler, özelleştirme için sıra bekleyen şeker işçileri, enerji işçileri hiçbiri yarını beklemeli ve TEKEL işçileriyle birlikte alınan grev kararını hayata geçirmeli” dedi.
3 Şubat’ın, Türkiye’de hayatı durdurarak AKP Hükümetine karşı gerçek bir hesaplaşma, iş bırakmaya dönüşmesi gerektiğini dile getiren Özgen, “Sendikalar açısından samimiyet sınavı veriyoruz; kamu emekçileri, işçiler hep birlikte kol kola TEKEL işçileriyle birleşme zamanıdır” diye konuştu.
TEKEL direnişini de kutlamak gerektiğini vurgulayan Özgen, “Bizim de bu mücadeleyi sahiplenmemiz gerek. Tüm örgütlü işçiler sendika yöneticisi gibi hem örgütsüz işçileri hem de halkı bu bir günlük greve çağırmalı” dedi. Özgen Petrol-İş olarak bütün temsilcilerle görüşüp, çalışmaları hemen başlattıklarını ifade ederken, “Bu eyleme eksiksiz katılacaklarını” söyledi.
‘70 MİLYON BİZİZ’
Petrol-İş Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer de özelleştirme sürecinin tüm sendikacıları ilgilendirdiğini, kendilerinin de bu sorunu Petlas’ta ve Tüpraş’ta yaşadıklarını belirtti. Sefer, “Bizzat kendim yaşadım bu süreci, yüzlerce işçi işten atıldı, sokağa atıldı. 4-c dayatıldı ve işçilerin yuvaları dağıtıldı, insanlar dört bir yana gönderildi” dedi. Artık, “Her canlı ölümü tadacaktır” der gibi bu süreçte “her işçinin işsizliği yaşadığını” vurgulayan Sefer, o nedenle 6 konfederasyonun aldığı kararın kendileri açısından önemli olduğunun altını çizdi.
Bu kararı hayata geçirecek çalışmaları şimdiden başlatmak gerektiğini de ifade eden Sefer, “Türkiye’yi biz genel grev aşamasına getiremedik ama TEKEL işçileri ilk kez bu fırsatı yakalamamızı sağladı. İşte bunu değerlendirerek işçilerin işten atılma korkusunu yenecek bir eylemi gerçekleştirmemiz gerekir” dedi. Sefer hükümeti de uyararak, “Türkiye’nin her tarafında olan çalışanlar biziz, 70 milyon biziz. Başbakan yarın yalnız kalacak, ocağına baykuş tüneyecek. İşçi onu güz gazeli gibi üfürecek” diye konuştu.
Tez Koop-İş Ankara 2 No’lu Şube İdari Sekreteri Salih Memiş de alınan kararı önemsediklerini belirterek, işyerlerinde komiteler oluşturduklarını, 1, 3 veya 5 günlük genel grevleri hayata geçirmek için işyerlerinde örgütlemeye başladıklarını dile getirdi. Memiş, “Bu mücadele zafere ulaşacak” derken, tüm sendikalara da “3 Şubat’ın başarısı için çalışmaları şimdiden başlatma” çağrısı yaptı.
‘SALDIRILARA YANIT OLMALI’
BES Genel Sekreteri Döndü Taka Çınar da 3 Şubat’ın örgütlenmesinin artık tüm emek örgütlerinin sorumluluğu altında olduğunu söyledi. Bu eylemin, son günlerde Başbakan’ın açıklamalarında da kendisini gösteren emek düşmanı politikalara, saldırılara karşı da bir yanıt olması gerektiğini belirten Çınar, KESK’e bağlı sendikaların merkez yöneticileri olarak bu durumu değerlendirip, böyle bir karara karşı hazırlıkları başlattıklarını söyledi.
Emek örgütleri olarak işyerlerindeki çalışmaları kontrol altına almaları gerektiğini de belirten Çınar şunları söyledi: “Sonuçta 3 Şubat TEKEL işçilerinin taleplerini sahiplenmek açısından bir önem arz etmekle birlikte, emekçilere yönelik hak gasplarına da bir cevap olmalı. Sermayenin ve patronların her türlü talebini kabul eden işsizlik fonunu neredeyse tamamını teşviklerle sermaye tarafına aktaran hükümetin uygulamalarına da bir yanıt olması bakımından önemli. Hepimize önemli görevler düşüyor ve biz de bu sorumlulukların farkındayız.”
Tüm Bel Sen MYK Üyesi Nurettin Kınık da bu konuda şubeleri uyardıklarını söyledi. 25 Kasım’da yaptıkları uyarı grevi ışığında önümüzdeki günlerde daha etkili bir eylemin yapılacağına inandıklarını belirten Kınık, “Bir günlük uyarı grevinin toplumdan geniş bir destek bulacağına eminiz” dedi.
Tüm Bel Sen Ankara 2 No’lu Şube Yöneticisi Yılmaz Yıldırımcı da bu kararın gelecekleri açısından önemli olduğunu ifade etti. Yıldırımcı, “O nedenle tüm güçlerimizle bu eylemi örgütlemeliyiz” dedi. Yıldırımcı iki konfederasyon olarak 25 Kasım’ı başarılı yaptıktan sonra, 3 Şubat’ı 6 konfederasyonun başarıyla gerçekleştireceğine inandığını ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

TEKEL İŞÇİLERİNİN BEKLENTİLERİ

Emek mücadelesinde TEKEL işçileri ilkleri yazmaya devam ettiğini belirten Tek Gıda-İş Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Cemal Doğrul 43 gün süren direnişin önemli olduğunu söyledi. 6 farklı düşünen konfederasyonu bir araya getirip, ortak karar almalarını sağladıklarını vurgulayan Doğrul, “Gurur duyuyoruz” dedi. Bundan sonraki sürecin işletilmesinin de önemine dikkat çeken Doğrul, “TEKEL işçileri ve Türk-İş’e bağlı sendikaların, diğer konfederasyonların üyeleriyle grevi birlikte gerçekleştirmeliyiz” dedi. Doğrul şunları ifade etti: “Farklı düşüncelere rağmen tabanda birliğin sağlandığını görüyoruz. Burada sendika farkı gözetmeksizin sendikaların bizleri ziyaret etmeleri süreçten umutlanmamızı sağladı.”
TEKEL işçisi kadınlar da kararı önemsediklerini söylediler. İzmir Balaçık Fabrikası’ndan kadın işçi, “Kimse 3 Şubatı beklemesin” diyerek, tüm işçilere, emekçilere “yanlarına gelme” çağrısı yaptı. “Kim bu AKP Hükümeti’nden darbe yiyorsa, buraya yanımıza gelsin” diyen işçi, artık topun kendilerinden çıktığını belirterek şöyle konuştu: “Top şimdi Başbakan’da. Topu ister kucağında patlatsın, ister çözsün. Biz elimizden geleni yaptık. Kapılarına gittik dinlemediler. Hâlâ aynı şeyi söylüyoruz kararlıyız, direniyoruz.” Diyarbakır’dan kadın işçi de emeklerinin karşılığını almaya geldiklerini, kararı olumlu karşıladıklarını söyledi.
Sultan Özer - Şiar Can Şener
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belediye işçilerinin kararlılığı sürüyor

SONRAKİ HABER

Sarı yeleklilere polis şiddeti: 37 gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...