28 Ocak 2010 00:00

SUÇLULAR BULUNAMADI!

21 kişi hayatını kaybetti. 115 kişi yaralandı. Patlamanın gerçek sorumlularına dokunulmadı.

Paylaş

21 kişi hayatını kaybetti. 115 kişi yaralandı. Patlamanın gerçek sorumlularına dokunulmadı. Bilirkişinin yaptığı incelemede patlamada sorumluluğu olanlar sıralandı ancak İstanbul Valiliği başta Büyükşehir Belediyesi yetkilileri olmak üzere kamu kurumlarında çalışanlar için soruşturma izni vermedi.
İstanbul Davutpaşa’da 21 kişinin hayatının kaybettiği, 115 kişinin de yaralı olarak kurtulduğu patlamanın üzerinden 2 yıl geçtikten sonra sadece 8 kişi hakkında 18’er yıla kadar hapis istemiyle dava açılırken, İstanbul Valiliği’nin izin vermemesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi, BEDAŞ, İSKİ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlileri hakkında dava açılamadı.
İDDİANAME KABUL EDİLDİ
Zeytinburnu ilçesinin Davutpaşa semtinde bir maytap atölyesinde 31 Ocak 2008’de yaşanan patlamada 21 kişinin yaşamını yitirmesi, 115 kişinin de yaralanmasıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma 2 yıl aradan sonra tamamlandı. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 13 sayfalık iddianamenin 10 sayfası, patlamada hayatını kaybedenlere, yaralananlara, davacı ve avukatlarına ayrılırken, geriye kalan üç sayfada ise olayın soruşturmasına yer verildi.
VALİLİK İZİN VERMEDİ
Patlamada sorumluluğu ve ihmali bulunan herkesin yargılanmasını talep eden mağdur yakınlarının bu isteği, bu üç sayfa içerisinde de yer bulamadı. Patlama sonrası yapılan incelemelerin ardından bilirkişi heyeti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BEDAŞ, İSKİ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bazı görevlileri olayda sorumluğu ve ihmali bulunduğunu gerekçesiyle kusurlu bulmasına rağmen İstanbul Valiliği, söz konusu kişiler hakkında soruşturma başlatılmasına izin vermedi.
İŞÇİLER SUÇLANIYOR
İddianamede, yapı ruhsatı olmayan binada bir kot yıkama atölyesini denetleyip mühürlemelerine rağmen Zeytinburnu Belediyesi’ne bağlı 5 görevlinin, aynı binanın üçüncü katında patlayıcı madde depolayıp, imalatını yapan atölyeye herhangi bir denetimde bulunmadığı belirtiliyor. İddianamede, binanın 2 sahibi, “İnşaatta deniz kumu kullanmalarından kaynaklı olarak patlamanın boyutunu arttırmakla”, bir işçi ise, “Yerdeki kumu süpürdüğü” gerekçesiyle suçlanıyor. İddianamede, 8 kişi için TCK’nin “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak” ve “Görevi kötüye kullanmak” fiillerini düzenleyen 257/1 ve 85/2. maddeleri uyarınca 4 ile 18 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor.
Mağdur avukatları, 18 Şubat’ta Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesinde sorumlulara ilişkin soruşturmanın derinleştirilmesi için mahkemeye başvuruda bulunacak. (İstanbul/DİHA)
Ömer Çelik
ÖNCEKİ HABER

Bu yıl da çocuk olamadım anne

SONRAKİ HABER

Bursa Tabip Odası Başkanı'ndan şehir hastaneleri yorumu: Yol yakınken vazgeçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa