28 Ocak 2010 00:00

ALMANYA, AFGANİSTAN’DAKİ ASKER SAYISINI ARTIRIYOR

Almanya, bugün Londra’da toplanacak Uluslararası Afganistan Konferansı öncesinde ülkedeki asker sayısını artırmaya karar verdi.

Paylaş

Almanya, bugün Londra’da toplanacak Uluslararası Afganistan Konferansı öncesinde ülkedeki asker sayısını artırmaya karar verdi. Başbakan Angela Merkel başkanlığında bir araşa gelen yetkili bakanlar, halen Afganistan’da bulunan 4500 askerin sayısını 500 artırmayı karara bağladı. Ayrıca 350 asker de her an ülkeye gönderilmek üzere hazır bekletilecek.
Hükümetin, Afganistan bataklığından çıkmak için önce asker sayısını artırma, sonra da daha fazla kalkınma yardımı ile Taliban’a bağlı kesimleri pişmanlığa teşvik etmek üzerine kurulu olan “yeni stratejisi”, bugün Federal Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle tarafından Londra’da diğer ülkelere de iletilecek. “Yeni stratejide” Afgan asker ve polislerin eğitilmesi için daha fazla personel ayrılması yer alırken, 2011’den başlayarak kademeli geri çekilmenin 2014’te tamamlanması da yer alıyor.
Ülke içinde artan tepkileri yatıştırmak, muhalefet partilerinin desteğini almak niyetinde olan Başbakan Angela Merkel, konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde meclisi bilgilendirecek.
PİŞMANLARA RÜŞVET
Almanya ayrıca, halen Taliban bünyesinde savaşan güçleri pişmanlığa teşvik etmek için 50 milyon avroluk bir bütçe ayıracak. Taliban’dan ayrılarak sivil yaşama geçenler bu paradan yararlandırılacak. Diğer ülkelerin de katılımıyla kurulacak “Pişmanlık fonu”nun toplam miktarı ise 500 milyon dolar olacak.
Almanya ayrıca 2013 yılına kadar ülkenin yapılandırılması adı altında her yıl için 430 milyon avro ayıracak. Bu miktar daha önce 210 milyon avro olarak önerilmişti.
Almanya ayrıca önümüzdeki dönem bundan öncesine göre daha fazla Afgan güvenlik gücünün yetiştirilmesi programlarına katılacak. Yaz aylarına kadar Alman güvenlik gücü yetiştiren Alman güvenlik gücü sayısı 200’e çıkarılacak. Halen 150 Alman polis, Afganlara eğitim veriyor. Avrupa polis gücü Europol’ün elemen sayısı da 30’dan 60’a çıkarılacak.
Hükümetin yeni planına göre 2012 yılına kadar toplam 15 bin Afgan polisi yetiştirilecek ve ülkedeki Afgan Ulusal Polis Gücü sayısı 110 bine çıkarılacak.
Hükümetin Afganistan’daki asker sayısını geri çekilme tarihine kadar ilk aşamada artırması kararı ana muhalefet partisi SPD tarafından memnuniyetle karşılandı. İşgale açık bir destek veren SPD, tabandan gelen eleştiriler yüzünden politikasını değiştirmeyi tartışıyor.
İşgale karşı çıkan Sol Parti ise, yaptığı açıklamada hükümetin amacının daha fazla savaş batağına girmek olduğuna dikkat çekerek, asker sayısının artırılması gerine, ülkedeki askerlerin en kısa zamanda geri çekilmesini talep etti.
En son yapılan bir ankete göre Almanya’da halkın yüzde 70’i Afganistan’da bulunan askerlerin geri çekilmesini talep ediyor. (Köln/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Rajapaksa yeniden seçildi

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa