29 Ocak 2010 05:00

Askeri savcılık iddianameyi istedi

ASKERİ savcılık, incelemek üzere 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Poyrazköy iddianamesini talep etti.

Paylaş

ASKERİ savcılık, incelemek üzere 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Poyrazköy iddianamesini talep etti. Poyrazköy iddianamesinde sanık olarak yer alan askerler, sivil mahkemede yargılanacak. Peki neden?
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına göre, iddianamede yer alan eylemler, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun dışında kalıyor. Kararda, iddia edilen eylemlerin nitelikleri gereği askeri mahal dışında gerçekleşip sonuç doğuracağı kaydedildi ve “terör suçu” sayıldığı ifade edildi.
İDDİANAME KABUL EDİLDİ
Anayasa Mahkemesi, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal etmiş; bu kararın ardından iddianamenin kabulüne ilişkin karar ertelenmişti. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi dün iddianameyi önceki gün kabul etti ve dava açıldı. İddianame, tamamı asker olan 5’i tutuklu 17 sanığı kapsıyor. Sanıklardan 1’i tümamiral. 4’ü tutuklu 5 sanık hakkında, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbetle, 29.5 yıldan 57’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor. Biri tutuklu 12 sanığın da 7.5 ila 39 yıl hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.
300 SAYFA
Sanıklara yöneltilen suçlamalar arasında; silahlı terör örgütüne üye olma, meclisi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ya da el değiştirme yer alıyor. 300 sayfa ve 24 ek klasörden oluşan iddianamenin en önemli delillerini, 21 ve 28 Nisan tarihlerinde Poyrazköy Keçilik mevkiinde toprak altından çıkarılan silah ve mühimmat oluşturuyor.
İddianamedeki en çarpıcı bölüm ise gayrimüslimlere yönelik “Kafes eylem planı” iddiaları.İlk duruşma, 9 Nisan’da Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.
ERGENEKON’LA BİRLEŞEBİLİR
Tutuklu 5 sanığın tahliye taleplerinin reddine karar verildiği anlatılan iddianamede, davanın, Silivri’de devam eden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2 davayla ilişkilerine dikkat çekilerek, Ergenekon’la birleşebileceği ifadelerine yer verildi. Mahkeme, sanık sayısının fazlılığı ve isnat edilen suçların sayısı, mahiyetini göz önüne alarak yapılan plan gereği, duruşmanın 9-15-16 Nisan tarihlerinde yapılmasına hükmetti. (İSTANBUL)

JANDARMA KOMUTANI’NA GÖZALTI


ERGENEKON soruşturmasında Erzincan’dan yazın Eskişehir’e atanan Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu gözaltına alındı. Albay Gençoğlu’nun makamında, evinde ve yazlığında aramalar yapıldı.
Önceki Geceyi Merkez Komutanlığında geçiren Kıdemli Albay Gençoğlu, dün 1’nci Hava Kuvveti Komutanlığı’ndaki havaalanından kalkan askeri uçakla Erzurum’a götürüldü.
Erzincan Alay Komutanlığı görevinden 30 Ağustos’ta Eskişehir’e atanan Kıdemli Albay Gençoğlu’nun, Erzincan’daki bir çalışmayla ilgili olarak gözaltına alındığı öğrenildi.
Öte yandan, Gençoğlu’nun makamı, konakladığı lojmanı ile Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki yazlığında aramalar yapıldı. Aramalar gece geç saatlerde bitti. (ERZİNCAN)

ÖNCEKİ HABER

Asker sert çıktı vekiller pıstı!

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli, Avrupalı parlamenterler ile ortak açıklama yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa