29 Ocak 2010 00:00

Yazarlar TEKEL işçilerinin yanında

TEKEL işçilerine destekler gün geçtikçe artarken, 45. günlerinde bir destek de Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan geldi.

Paylaş

TEKEL işçilerine destekler gün geçtikçe artarken, 45. günlerinde bir destek de Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan geldi.
Sakarya Caddesi’nde “Sizinleyiz-Türkiye Yazarlar Sendikası” yazılı pankart arkasında toplanan TYS üyesi aydın ve yazarlar, Eğitim Sen’li emekçilerin de katılımı ile TEKEL işçilerinin çadırlarını ziyaret ettiler. “TEKEL işçisi tarih yazıyor” sloganı ile yürüyen aydın ve yazarlar, TEKEL işçileri tarafından alkışlarla karşılandılar.
TYS adına işçilere seslenen Şair Ahmet Telli, “Dünyanın bütün gazetelerinin manşetlerinde, akşam haber bültenlerinde siz varsınız” diye seslendi. Bütün dünyanın TEKEL işçilerini duyduğunu belirten Telli, “Kan bulaşmış kazanç büzüşerek, diklenerek, onurla söylüyor sizi helal, hak edilmiş her lokma... Sizden söz ediyor egemenlerin yalanlarını bizlere duyuran spiker” diye konuştu.
Şiirsel bir dille işçilere seslenen Telli, TEKEL işçilerinin eylemini, Irak’ta intihar saldırılarında ölenlerin, Afgan savaşına gönderilecek yoksul Amerikalının, özelleştirmeden geri dönmek için uğraşılan her yerde emekçilerine yol gösterdiğini ifade etti. Her gün hızla büyüyen işsizlerin, kölelik ücretiyle gırtlağı sıkılan emekçilerin, gençlerin, kadınların, dünyanın dibine itilmiş halkların, ezilenlerin hepsinin TEKEL işçilerinden söz ettiğini kaydeden Telli, “Çünkü siz TEKEL işçileri, siz, direnişinizle bütün bunlardan söz ediyorsunuz dünyaya; yapay bölünmelere karşı, işçilerin o büyük sözünü söylüyorsunuz yeryüzüne; ayakların akılsız ‘başlara’ isyanı, inadı, işçi sınıfının ufkuyla söylüyorsunuz onlara” dedi.
“Birleşe birleşe kazanacağız” sözüne dikkat çeken Telli, “Gerek duyduğumuz budur. Sözünüz, cesaretiniz ve eyleminiz damarlarımızda atıyor. Sizinleyiz” diye seslendi.
Alkış ve sloganlarla karşılanan açıklamanın ardından, aydın ve yazarlar, pankartlarını işçi çadırına astılar. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Tam Gün Yasası geri çekilsin’

SONRAKİ HABER

Omar ve Tlaib, kongre üyelerine Filistin'e gitme çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa