29 Ocak 2010 00:00

Ya çalışan işçiler!...

Ford Transit Connect, Detroit Otomobil Fuarı’nda Kuzey Amerika Yılın Ticari Aracı (North American Truck of the Year) ödülünü aldı.

Paylaş

Ford Transit Connect, Detroit Otomobil Fuarı’nda Kuzey Amerika Yılın Ticari Aracı (North American Truck of the Year) ödülünü aldı. Ford’un sitesinde yapılan haberde şöyle denildi: “Türkiye’de üretilip Avrupa’da satışa sunulduğu 2002 yılında Van of the Year-2003 (Yılın Ticari Aracı) ödülünü alan ve üretildiği yıllar içerisinde birçok ödül daha almayı başaran Ford Transit Connect, Kuzey Amerika pazarına girer girmez North American Truck of the Year (Kuzey Amerika Yılın Ticari Aracı) ödülünü alarak, 50. yılını kutlayan ve üst üste sekiz kez Türkiye’nin en çok tercih edilen markası olan Ford Otosan’a gurur üstüne gurur yaşattı. North American Truck of the Year (Kuzey Amerika Yılın Ticari Aracı) inovasyon, tasarım, güvenlik, yol tutuş, sürüş özellikleri ve hacim gibi disiplinler göz önüne alınarak, Amerika ve Kanada’dan 49 kişilik jürinin oylarıyla seçildi. Ford Transit Connect, bütün bu disiplinlerde rakiplerini geride bırakarak ödülü elde etti.”
YASADIŞI ÇALIŞMA
2009 yılında üretime ara veren ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanan Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda, ABD’den gelen 35 bin otomobillik Ford Transit Connect siparişiyle üretim hız kazanmıştı. Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nda üretilen ve ABD’ye gönderilen Connect’lerin üretimi işçiler için bir eziyetti: İşçiler bu süreçte hem ücretsiz izinlere çıkarıldılar, hem de 35 binlik sipariş yetişecek gerekçesiyle günde 9 saat, hatta bazen ‘yasadışı’ bir şekilde günde 12 saat çalıştılar.
Üretim sürecini bir Ford işçisi şöyle anlatıyor: “Normalde üç vardiya çalışırken, iki vardiyaya döndük ve sekiz-altı çalışmaya başladık. Sekiz-altı gündüz vardiyası, gece on-sabah sekiz de gece vardiyasıydı. Akşam saat altı ile dokuz arası, vardiyalar arasında boş kalan dört saatten üçünde mesai yaptık. Günde 12 saat çalıştık. Akşam eve geldiğimde dökülüyordum. Yemek yiyip uyuyordum. Günlük 9 saat Connect hattında çalışmak zaten çok yorucuydu. Kimse Connect hattına gitmek istemiyordu. Diğer hatlardan üretim yetişsin diye Connect hattına gittik. Bazen akşam 9’a kadar çalıştık.”
Fabrika Müdürü Haydar Yenigün’ün açık kapı toplantıları yaptığını belirten başka bir Ford işçisi ise “Toplantılarda Yenigün bize ne sorununuz var diye soruyordu. Giden Connect’lerden şikayet var diyordu. Kalite çok önemli diyordu. İşçiler Yenigün’e ücretlerin düşüklüğünden bahsediyordu. Yenigün ben o konuda yetkili değilim, sendikalar arasındaki mesele o diyordu.
Açık kapı toplantılarında kaliteden başka bir şey konuşulmadı. Çok yoğun çalıştık. Zaten Ford satışta birinci oldu. Connect de Amerika’da birinci oldu” dedi.
(Kocaeli/EVRENSEL)

LÜKS OTOMOBİL SATIŞI ARTTI
2009 yılında lüks otomobil markaları satışlarını 2008 yılına göre artırdı.
2009’da, üst lüks segmentte bulunan pahalı otomobil tutkunları 51 otomobile neredeyse 40 milyon lira ödedi.
2009 yılında üst lüks sınıfta satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 oranında arttı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2009 yılında, ekonomik krizin etkilerinin en fazla görüldüğü sektörlerin başında gelen otomotivde satışlar, ÖTV indirimin desteğiyle bir önceki yıla göre yüzde 12,77 oranında artarken, üst lüks sınıfta da satışlar 2008 yılına göre yüzde 18 artış gösterdi.
2009 yılında toplam 369 bin 819 adet otomobil satılırken, bu araçların 5 bin 248’i lüks sınıf olan E sınıfı araçlar, 2 bin 457 adedi de üst lüks sınıf olan F sınıfı araçlardan oluştu.
2009 yılında 17 adet Ferrari ile Maserati ve 8 adet Bentley satılırken, 2008 yılında ise 17 adet Ferrari ile Maserati ve 12 adet Bentley alıcı bulmuştu. Alıcılar, 4 markaya 51 otomobil karşılığında yaklaşık 35 milyon lira ödedi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİYANET, İMAMI HAKSIZ BULDU

SONRAKİ HABER

‘Adalet’ yürüyüşüne müdahale: Vekil darp edildi, çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...