29 Ocak 2010 00:00

Çelik Halat’ta çelikten sömürü

KOCAELİ’nin Uzunçiftlik bölgesinde bulunan Çelik-Halat fabrikası işçileri kimi gün yoğun mesai yapmaktan, kimi gün ise izne...

Paylaş

KOCAELİ’nin Uzunçiftlik bölgesinde bulunan Çelik-Halat fabrikası işçileri kimi gün yoğun mesai yapmaktan, kimi gün ise izne gönderilmekten, patronun çalışma saatlerini ve gününü kendisine göre keyfi belirlemesinden şikayetçi.
“Bu kez işçilere izne çıkmak isteyen var mı diye sorup gönüllü izne çıkardılar. Bazı bölümlerdeki arkadaşlarımızın günde 16 saat çalıştığı oluyor, sonrada izne gönderiyorlar. Yapmak istedikleri 1 aylık işi 15 günde yaptırıp, 15 gün işçilere para vermemek” diyen bir Çelik-Halat işçisi, esnek çalışmanın yaygınlaşmasına tepkili: “Taşeronlaşma da her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Fabrikanın bekçileri vardı, bunlar kadrolu işçilerdi. Bu işçiler bekçilik görevlerinden alınıp işten çıkarıldılar. Onların yerine taşeron özel güvenlik elemanları geldi.”
ÜCRETLER DÜŞÜK
Çalışma koşullarını anlatan Çelik-Halat işçisi, “Ağır sanayi de üretim yapıyoruz, işten çıktığımda sadece dinlenmeyi düşünüyorum, yorgunluktan kahveye bile gidemiyorum. Bu kadar çalışıyoruz karşılığında aldığımız ücretle karnımızı zor doyuruyoruz. Kaç yıl geçti üzerime yeni bir kıyafet almadım. Bu yüzden mesai yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Geçinebilmek için fabrikada her işi yapıyorum, yorucu oluyor fakat çocuklarımın okuması için başka çarem yok.” diyor.
Emekliliğinin geldiğini söyleyen bir diğer Çelik-Halat işçisi, “Yıllardır burada çalışıyorum, dışarıda iş yok, mecburen yarı aç, yarı tok çalışıyoruz, Türkiye’nin en köklü fabrikalarından birinde çalışıp evimin ihtiyaçlarını bile karşılayamamam patronların ayıbıdır” şeklinde konuştu. Fabrikaya zaman zaman yeni işçi alındığını belirten başka bir fabrika çalışanı, “İşe yeni giren bir arkadaşla konuştum. Çocuk şikayetçi, ‘Bu çalışmaya, bu ücret olur mu?’ diyor haklı olarak. O arkadaş işe kendisi ile birlikte 20 kişinin girdiğini ama şimdi 2 kişinin kaldığına dikkat çekti. Bu çok doğal. İnsanlar burada çalışmak istemiyor”
ISITICIDAN TASARRUF
İşçilerin verdiği bilgilere göre patronlar masraf olmasın diye ısıtıcıları çalıştırmıyorlar: “Kendileri klimalı odada otururken biz bedenen çalışmamıza rağmen koca fabrikada elektrikli ısıtıcı ile ısınmaya çalışıyoruz. Onlar kâr için bizi soğukta çalıştırıyor, bizim artık kısacak bir şeyimiz kalmadı.”
Başbakanın TEKEL’e olan desteği azaltmak istediğini vurgulayan işçiler “TEKEL işçilerinin mücadelesi tüm işçilere örnek olmalı, genel grev taleplerini destekliyoruz. Sendikamız Türk Metal’i de genel greve sahip çıkmaya çağırıyoruz” diyor. (Kocaeli/EVRENSEL)MAHKEME SONUCU BEKLENİYOR

9 işçinin ücret dengesizliklerinin giderilmesi için açtığı dava devam ediyor. Başka bir firma ile rekabet için işe yeni başlayan işçilerin kıdemli işçiden yüksek maaşla çalıştırıldığı için açılan dava 2 Mart’a ertelendi. Diğer işçiler de bu davanın sonuçlanmasını bekliyor, dava kazanıldığı taktirde işçiler geriye dönük haklarını alacak, maaşları yükselecek.
Ayrıca çalışma koşullarından işçi eşleri de şikayetçi. “Kira, faturalar derken elimizde hiçbir şey kalmıyor. Evde çocuk var ama doğalgazı açamıyorum, 2. fatura oldu hâlâ ödeyemedik. Her türlü ihtiyacımızdan kısıyoruz, bakkala yazdıramasak ne yeyip, ne içeceğiz gerçekten bilmiyorum. Bundan 2 yıl önce ben de çalışıyordum, o zaman ihtiyaçlarımızı ay başında toplu alırdık, şimdi mümkün değil veresiye defteri olmasa karnımızı doyuramayız “ diyen bir işçi eşi, eve geldiğinde elleri şiş ve yorgun eşlerinin haklarının patronlar tarafından verilmesini istediğini söyledi.
Şerafettin Gökdeniz - Ebru Simeklioğlu
ÖNCEKİ HABER

İşe iade davası kazanıldı

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa