30 Ocak 2010 00:00

Artuklu Üniversitesi Kürtçe eğitimine hazır

MARDİN Artuklu Üniversitesi’ndeki Yaşayan Diller Enstitüsü’nün altyapısı tamamlandı.

Paylaş

MARDİN Artuklu Üniversitesi’ndeki Yaşayan Diller Enstitüsü’nün altyapısı tamamlandı.
Mezopotamya bölgesinde konuşulan bütün dilleri bünyesinde toplayacak olan enstitüde, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü de yer alacak. Derslik altyapısını tamamladıktan sonra Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ı bünyesine katarak öğretim görevlisi ihtiyacını gideren enstitü, eylül ayında lisansüstü öğrenci kabulüne başlayacak. İlk etapta 30 yüksek lisans öğrencisi alacak olan enstitü, ardından lisans düzeyinde öğrenci alacak. Enstitüdeki Kürtçe bölüm hakkında bilgi veren Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, “Kürt kökenli vatandaşlarımızın yıllardır ihmal edilen kültürel talepleri var. Bu talepler, hayatın her alanıyla ilgili olduğu gibi üniversite ayağı da vardı. Attığımız bu adımın, kurmaya çalıştığımız diller ve medeniyetler üniversitesi vizyonuna müteallik bir boyutu var. Herkesin, temel bir insan hakkı olarak anasıyla babasıyla konuştuğu dili öğrenmesi, bilmesi kadar doğal bir şey yok. Ve biz üniversite olarak, bu konuda akademik bir gayret peşindeyiz”dedi.
KÜRTÇE, SÜRYANİCE, ARAPÇA, FARSÇA
Yaşayan Diller Enstitüsü’nü, Ortadoğu’da konuşulan lisanların ilmi araştırmalarının yapılacağı bir irfan yuvası haline getireceklerini ifade eden Omay, özelikle Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Farsçaya ağırlık vereceklerini vurguladı. Kürtçe ile ilgili çalışmaların bir yıldır devam ettiğini anlatan Omay, Süryani dili ile ilgili çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti. Rektör Omay şöyle konuştu: “Notre Dame Üniversitesi’nden (ABD) Süryanice Dilbilimcisi Prof. Abdulmassih Saadi’nin yönlendirmesi ile bir ilim müfredatı hazırlama çabamız devam ediyor. Arap dili ve Fars dili kuruluş müracaat dosyalarını da hemen hemen tamamlamak üzereyiz. Onları da Yükseköğretim Kurulu’na takdim edeceğiz. Mardin Artuklu Üniversitesi, artık yüzünü dünyaya ve gerçeklere yöneltmiş bir üniversite olma yolunda önemli mesafeler kaydetti. 7 bin yıllık tarihi geçmişi ile Mardin, eskiden olduğu gibi bundan sonra da ilimle dünyaya açılacaktır.”
KÜRTÇEYE YENİ BAKIŞ
Üniversite bünyesinde kurulan enstitüde Kürtçe dersler verecek olan Prof. Dr. Kadri Yıldırım da, “Ülkemizdeki ilk Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ders vermek bize nasip oldu. Bu bölümde Kürt edebiyatının yüzlerce yıllık bakiyesini ortaya çıkarmak, edebiyat biliminin çağdaş ölçüt ve kuramları çerçevesinde yorumlamak, asıl amacımızı teşkil etmektedir. Diğer diller gibi Kürtçe de lehçeler ve ağızlara bölünmüş bir dildir. Bu anlamda dilbilim alanından da Kürtçeye yönelik yeni bir bakış açısı geliştirmeyi amaçlamaktayız” diye konuştu. (MARDİN)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır polisinden ‘ihbarcılık’ ziyaretleri

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...