30 Ocak 2010 05:00

Tony Blair, Irak işgalini savundu

ESKİ İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak işgaline gidilen dönemde alınan kararlarla ilgili olarak Chilcot Komisyonu’na ifade verdi.

Paylaş

ESKİ İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak işgaline gidilen dönemde alınan kararlarla ilgili olarak Chilcot Komisyonu’na ifade verdi. Blair, 2001 ve 2009 yılları arasındaki dönemi inceleyen, alınan kararları ve hangi derslerin alındığını sorgulayan komisyona bilgi vermesi istenen en üst düzey yetkili oldu.
Sorgulamanın yapıldığı Kraliçe 2. Elizabeth Konferans Salonu’nda, Irak’ta ölen 179 askerin aile üyelerinden bazıları da yer aldı. Konferans salonunun dışında ise savaş karşıtları Blair’i protesto etti.
GEREKÇESİ 11 EYLÜL
Oturumun başında, soruşturmanın başkanı John Chilcot, bu sorgulamanın amacının “Irak’ı niçin işgal ettik” sorusuna yanıt bulmak olduğunu söyledi. Tony Blair de, ifadelerine başlarken, “ABD’deki 11 Eylül saldırılarının İngiltere’nin Saddam Hüseyin’e yönelik siyasetini tamamıyla değiştirdiğini” söyledi.
Blair, “11 Eylül’e kadarki siyasetimizi, elimizden gelen çabayı göstermek, en iyisini ummak ama farklı bir tehlike hesaplaması yapmak olarak tanımlayabilirim. 11 Eylül’e dek, biz bir tehlike olduğunu düşünüyorduk. Ama bunu kontrol altında tutabileceğimiz kanısındaydık. 11 Eylül’den sonra meydana gelen önemli değişiklik ise risk hesaplarının değişmesi oldu” dedi.
‘İRAN İŞGAL EDİLEBİLİR’
Tony Blair, söz konusu kitle imha silahları olduğunda İran ile ilişkiler konusunda da sert tavır alınmasından yana olduğunu belirtti. Başbakanlık görevi bittikten sonra Ortadoğu’da “barış elçisi” olarak dolaşan Blair, bu sözleriyle, İran’ın da işgal edilebileceğine işaret etti.
Blair’in açıklamalarına göre o dönemde, Irak karşısında “akıllı yaptırımlar” kullanılması düşünüldü, ancak bunların işe yaramayacağına karar verildi. Blair, bu seçeneğin yanı sıra “rejim değişikliği” de dahil olmak üzere tüm seçeneklerin değerlendirildiğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Hamas komutanı öldürüldü

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa