30 Ocak 2010 05:00

Kürt müzik dergisi raflarda

KÜRT müziği dergisi Do-Jin, yayın hayatına başladı. İkinci sayısını geride bırakan dergi aylık olarak yayınlanıyor.

Paylaş

KÜRT müziği dergisi Do-Jin, yayın hayatına başladı. İkinci sayısını geride bırakan dergi aylık olarak yayınlanıyor. İlk sayısında Ahmet Kaya’yı kapak yapan dergi, aylık olarak yayın hayatına devam edecek.
Merkezi İstanbul’da bulunan derginin genel yayın yönetmenliğini Rodi Baz üstlenirken, yayın kurulunda Rodi Baz, Şükran Doğan ve Gürkan Şahin yer alıyor. Kürt müziğine kapılarını açan dergi, Türkçe ağırlıklı ama Kürtçe yazılara da yer veriliyor.
Do-Jin dergisinde “Sözden Önce Dans Vardı...” başlıklı yazısında Ömer Hattapoğlu, Kürtlerle dansın ilişkisine ışık tutmaya çalışıyor. Dağıstan Karakoç ise Kürt müziğinde farklı tarzların yanı sıra Kürt müziğinde kullanılan enstrümantallere ilişkin yazıları ile dergide yer alıyor. Dergide Kürt sözlü edebiyatının mihenk taşlarından dengbêjlere ilişkin yazıların da yer aldığını belirtelim. Kürt müziğinde öne çıkmış isimlerin yanı sıra Do-Jin dergisi, Kürtçe müzik yapan herkese kapılarını açmış. Bunu, çıkardığı iki sayıda da bulmak mümkün.
BÜTÜNLÜK YAKALAMAK İÇİN
Do-Jin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Rodi Baz, derginin ilk sayısında yazdığı yazıyla derginin neden yayın hayatına başladığına dair sorulara da cevap veriyor. Yazısında Kürtler açısından müziğin önemine değinen Baz, şöyle diyor: “Kürt müziğine gelince, o zaten hep olağanüstü koşullarda yaşama iradesi gösterdiği için dış müdahalelere karşı daha çok direngendi. Artan baskılar karşısında bağışıklık sistemi iyice geliştiği için baskılara karşı koyabildi. Ancak yazılı Kürt edebiyatı o kadar şanslı değildi. Çünkü bu alan güçlü bir örgütlülük gerektiriyordu, daha doğrusu devlet olmayı gerekli kılıyordu.”
Sovyetler Birliği’nde, Ermenistan’da yaşayan Kürtlerin, Erivan Radyosu aracılığıyla seslerini duyurabildiğini hatırlatan Baz, günümüze kadar müzik alanında yaşanan değişimleri özetlemiş. Popüler müziğin Kürt müziğine hem olumlu hem de olumsuz olarak yansıdığını belirten Baz, derginin çıkış nedenini şöyle yazmış: “Kürt müziğinin tarihsel gelişimini, geçirdiği evreleri, popüler müziğin Kürt müziğine etkilerini, dünyadaki müzik akımlarından etkileşimini ve Kürt müziğinin içinde bulunduğu yetmezlikleri, açmazları tartışmak, ruhsal bir bütünlük yakalamak...”
(İstanbul/EVRENSEL)
Bilgi için:
www.Kurdmuzigi.com
Şerif Karataş
ÖNCEKİ HABER

Afrika’da ünlü bir adada

SONRAKİ HABER

ABD: Türkiye'nin Suriye'ye girme fikrinin gerilediği konusunda ikna olduk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa