30 Ocak 2010 00:00

Altıncılara ölçüm yaptırmıyorlar

NİĞDE’nin Ulukışla İlçesi Porsuk ve Hasangazi köyleri arazisinde yapılmak istenen siyanürlü altın işletmeciliğine karşı halkın kararlı direnişi devam ediyor.

Paylaş

NİĞDE’nin Ulukışla İlçesi Porsuk ve Hasangazi köyleri arazisinde yapılmak istenen siyanürlü altın işletmeciliğine karşı halkın kararlı direnişi devam ediyor. Dün jandarma eşliğinde altın işletmesinin yapılacağı arazi de kadastro çalışması yapmak isteyen görevlilere karşı koyan köylüler, kadastro çalışmasına izin vermediler. Jandarmanın köylülere müdahale etmek istemesine de direnişle karşı gelen köylülerle jandarma arasında arbede yaşandı. Köylülerin altın madenine karşı E 90 karayolunu kesmeleri ile ilgili 9 köylü hakkında açılan dava ise 31 Mart’a ertelendi.
JANDARMA SALDIRDI, KENDİMİZİ KORUDUK
Yaşanan olaylarla ilgili görüştüğümüz Hasangazi Köy Meclisi Derneği Başkanı Hüseyin Özçelik, yöre halkının kararlı duruşunu gören şirketin taktik değiştirdiğini söyledi. Şirketin geçtiğimiz günler dede Porsuk Göletine komşu olan arazide altın işletmesi kurmak için kadastro çalışması yapmak istediğini aktaran Özçelik, “Bu iş için çevre köylerden, Porsuk Köyünden, Ulukışla Merkezden işçi alarak yanlarında getirdiler. Kendi yöremizden olan bu arkadaşlarla bizlerin karşı karşıya gelmesi, böylece köyler arasında düşmanlık çıkarmayı hedeflediler. Biz bu oyuna gelmedik. Ama arazide kadastro çalışması yapmasını da izin vermedik” diye konuştu. Şirketin dün de bu sefer resmi kadastro görevlileri ve 4 araba jandarma eşliğinde bölgeye geldiğini belirten Özçelik, “Bunun üzerine köylüler olarak tekrar toplanarak buna izin vermeyeceğimizi kaydettik. Ölçüm yapmalarına engel olduk. Bu arada jandarma kamerası ile bizlerin tek tek çekmek istedi. Bundan rahatsız olduğumuzu, çekmemelerini söylediğimizde de bize saldırdı jandarma. Bir arbede yaşandı ve biz de kendimizi koruduk” diye konuştu. Sayıları 300’ü aşan köylünün kararlı duruşu sonrası kadastro görevlileri ve jandarmanın geri döndüklerini dile getiren Özçelik, tekrar gelebilirler endişesi ile köylülerin araziyi terk etmediğini sözlerine ekledi.
YOL KESME DAVASI 31 MART’A ERTELENDİ
Bu arada geçtiğimiz yıl 16 Eylül tarihinde altıncı şirkete maden alanı için arazi satış ihalesinin yapıldığı gün köylülerin E 90 karayolunu kesmeleri ile ilgili 9 köylü hakkında açılan davanın duruşması 31 Mart 2010 tarihine ertelendi. Yaklaşık 1000 köylünün katıldığı eylem sonrası açılan davada 9 köylü için toplam 27 yıl hapis cezası isteniyor. 27 Ocak 2010 tarihinde ikinci duruşma yapılan ikinci duruşmada jandarma tarafından çekilen görüntülerin incelenmesi için bilirkişi oluşturulması ve CD çözümlerinin tamamlanması için mahkeme 31 Mart’a ertelendi. (Niğde/EVRENSEL)
Özer Akdemir
ÖNCEKİ HABER

Çocuklara karne hediyesi

SONRAKİ HABER

Limak'a satılan Gaziantep Çimento için imar planı değişikliği: Yerine AVM yapılabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa