30 Ocak 2010 00:00

Gönülleri çeldi ve gitti

Amerikan edebiyatının en özgün yazarlarından J.D.Salinger, 91 yaşında hayatını kaybetti.

Paylaş

Amerikan edebiyatının en özgün yazarlarından J.D.Salinger, 91 yaşında hayatını kaybetti. Yıllardır inzivaya çekilen ve röportaj bile vermeyen yazar, Türkçeye iki ayrı çeviride Gönülçelen ve Çavdar Tarlasında Çocuklar adlarıyla çevrilen “Catcher in the Rye” romanıyla tanınıyordu.
Salinger’in temsilcisi Phyllis Westberg, Amerikalı yazarın, önceki gün New Hampshire’daki evinde 91 yaşında hayata veda ettiğini açıkladı. Sistem karşıtı bir yazar olan ve bir star gibi muamele görmeyi reddettiği için medyadan uzaklaşan yazar, bu arada okurlarını da kendisinden mahrum bırakmıştı. Yapılan bir biyografi çalışmasına açtığı dava sırasında, yayımlamadığı en az iki romanı ve birçok hikayesi olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi bunların ve varsa başka el yazmalarının yayınlanıp yayınlanmayacağı merak konusu.
OKULU VE SAVAŞI GÖRDÜ
Jerome David Salinger, 1919’daYahudi bir baba ve İrlandalı Katolik bir annenin çocuğu olarak New York’ta dünyaya geldi. Kariyerine New York’taki dergilere kısa hikayeler yazarak başladı. Özellikle “A Perfect Day for Bananafish”, kariyerinin başlangıcında önemli yer tutar. Daha sonra Gönülçelen/Çavdar Tarlasında Çocuklar’da da yer alacak iki serüven (I’m Crazy ve Slight Rebellion Off Madison) daha yayımladı. Gönülçelen/Çavdar Tarlasında Çocuklar’da Pencey Prep adını alacak olan Valley Forge Military Academy’de okudu. Daha sonra Ursinus Fakültesi’nde bir dönem okudu, hocaları tarafından okul tarihinin en başarısız öğrencilerinden biri olarak görüldü.
İkinci Dünya Savaşı sırasında havacılık eğitmeni olarak orduda bulundu. Daha sonra görev aldığı U.S. 4. Piyade Tümeni’nde savaşın vahşi yüzünü, içinde yer alarak gördü. Hemingway ile tanıştı, savaş bitip geri döndüğünde psikolojik olarak çökmüştü. Hemingway’e savaşta yaşadıklarına bağlı olarak hastanede kaldığını yazdı.
HOLDEN GİBİ GELMEDİ
Başyapıtı Gönülçelen/Çavdar Tarlasında Çocuklar (The Catcher in the Rye) 1951 yılında basıldı. Eser, başta epey eleştirildi ama önce okurların sonra eleştirmenlerin kalbini kazandı. Kitap, asi ve muhakeme yeteneği genelden farklı gelişmiş bir çocuğun, Holden Caulfield’ın ağzından yazılmıştır. Olay örgüsü sadedir. Bazı ülkelerde kullandığı argo dil yüzünden yasaklanmıştır. Yazar tarafından hiçbir zaman doğrulanmamasına rağmen, kitaptaki bazı olayların ve Holden’ın insanlara bakış açısının, Salinger’a ve yaşadıklarına benzediği, Holden’ın aslında Salinger’ın kendisi olduğu söylenir.
Salinger, daha sonra ise Franny ve Zooey (1961), Dokuz Öykü (1953), Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar (1963) ve Seymour: An Introduction (1959) adlı kitapları yayımladı.
TEPKİSİNİ GİDEREK GÖSTERDİ
Gönülçelen/Çavdar Tarlasında Çocuklar’la ünlü olan Salinger, toplumun ilgisinden kaçmaya başladı. New York’tan taşınarak New Hampshire’a yerleşti. Kaçtıkça daha çok ilgi görmeye başlayan Salinger, fotoğraf çektirmemeye, röportaj vermemeye çalıştı.
Salinger, sonunda kendisine gösterilen ilgiye, herkesten kaçarak, sosyal hayattan uzaklaşıp inzivaya çekilerek cevap verdi. 1965’ten bu yana herhangi bir şey yayımlamayan, meraklı gözlerden giderek kaçan yazar, kendisi hakkındaki yayınları hukuki yollarla engellemeye çalıştı.
Ortak anılarını kamuoyu ile paylaştığı için eski sevgilisi Joyce Maynard ile öz kızı Margaret Salinger’ı hayatından çıkardı.
Kitaplarında yer alan bir sözüyle, “Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir... Olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz biçimde yaşamak istemesidir” diyen Salinger, tepkisini de inzivaya çekilerek gösterdi...
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ KANAL7 10.30

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa