01 Şubat 2010 00:00

BDP’NİN OLAĞANÜSTÜ KONGRESİ BUGÜN YAPILIYOR

KAPATILAN DTP’nin yerine kurulan Barış ve Demokrasi Partisi, 1’inci olağanüstü kongresini yarın Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapacak.

Paylaş

KAPATILAN DTP’nin yerine kurulan Barış ve Demokrasi Partisi, 1’inci olağanüstü kongresini yarın Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapacak. Kongrede BDP’nin eş başkanlığına grup başkan vekilleri Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak’ın seçilmesi bekleniyor. BDP’nin 1’inci olağanüstü kongresinde 457 delege eş başkanların yanı sıra Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerini seçecek. Kongrede, parti program ve tüzüğünde de değişikliklere gidilecek.
GRUP BAŞKANI DA YENİLENECEK
Kapatılan DTP’de olduğu gibi eş başkanlık sistemini benimseyecek olan BDP’de de yasal zorunluluktan dolayı eş başkanlardan biri resmi açıdan genel başkan olacak, ancak fiili olarak eş başkanlık sistemi uygulanacak. BDP, yapacağı kongre öncesinde eş başkanlarını ise grup başkan vekilleri Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak olarak belirledi. Demirtaş ve Kışanak’ın eş başkan seçilmesinin ardından, BDP Meclis grup başkan vekillerini yeniden belirleyecek.
ÇOK SAYIDA KONUK...
Türkiye’deki siyasi partilerin yanı sıra büyükelçilikler, Avrupa Parlamentosu ve yurtdışındaki sol siyasi partiler ile örgütler de kongreye davet edildi. BDP ayrıca, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye de davetiye gönderdi. Kandil ve Mahmur’dan gelen barış gruplarının da kongreye katılacak konuklar arasında yer aldığı öğrenildi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

BU iŞTE BiR iŞ VAR

SONRAKİ HABER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yeniden ameliyat oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa