01 Şubat 2010 00:00

KARDELEN AYŞE iŞSiZ

Akın var akın, Abdi İpekçi’ye akın, atamamız çok yakın’ sloganlarıyla Abdi İpekçi Parkı’na gelen ataması yapılmayan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan öğretmenlerin sesine kulak vermesini istediler.

Paylaş

Akın var akın, Abdi İpekçi’ye akın, atamamız çok yakın’ sloganlarıyla Abdi İpekçi Parkı’na gelen ataması yapılmayan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan öğretmenlerin sesine kulak vermesini istediler. Düzenledikleri mitingle Ankara’yı ısıtan öğretmenleri eğitim iş kolunda örgütlü sendikalar da yalnız bırakmadı.
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) dün yaptığı mitinge binlerce işsiz öğretmen katıldı. Sabahın erken saatlerinde, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen AYÖP üyeleri Ankaralıları da mitinglerine davet ettiler.
MİTİNG ÖNCESİ TEKEL İŞÇİLERİNE ZİYARET
AYÖP üyeleri miting öncesi TEKEL işçilerini de ziyaret ederek, işçilerin direnişini selamladılar. AYÖP üyelerini sloganlarla karşılayan TEKEL işçileri, genç öğretmenlerle birlikte Abdi İpekçi Parkı’na yürüdüler. Ellerinde ‘3 ücretli eşittir 1 kadrolu’, ‘Gelecek biziz, biz de işsiziz’, ‘Kardelen Ayşe işsiz’, ‘Kız istedi vermediler ücretlisin dediler’, ‘Atama açılımı istiyoruz’ dövizleriyle Abdi İpekçi Parkı’nda renkli görüntüler veren öğretmenler, söyledikleri türkülerle ve halaylarla Ankara’yı ısıttılar. Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen’in dışında tüm eğitim iş kolunda örgütlü sendikaların destek verdiği mitinge, EMEP, ÖDP, TKP ve CHP yönetici ve üyeleri de katıldı.
ÇIĞLIĞIMIZI DUYUN
AYÖP Dönem Sözcüsü Şafak Bay, mitinge ülkenin her bölgesinden işsiz öğretmenlerin katıldığını belirterek, “bizleri yalnız sananlar kalabalığımızı görsün, bizi suskun sananlar çığlıklarımızı duysun, bizi uslu sananlar öfkemizi bilsin, bizi korkak sananlar cesaretimizi görsün diye işte buradayız” dedi. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını yitirdiği bir dönemden geçildiğine atıf yapan Bay, öğretmenlerin güvencesiz çalışma koşullarına mahkum edilerek ücretli kölelere dönüştürüldüğünü vurguladı.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun “atama sorununu 10 yıl içinde çözeceğim” sözlerine tepki gösteren Bay, “10 yıl içinde işsiz öğretmen sayısı 1 milyon insana ulaşacak. 300 bin öğretmene iş bulamayanlar 1 milyon insanı nasıl istihdam edecek?” diye sordu. Öğretmenlerin dershanelerde çalışmaya mahkum edildiğini de kaydeden Bay, öğretmenlerin artık atama bekleyecek takati kalmadığının altını çizdi. Bakan Çubukçu’ya seslenen Bay, 300 binin üzerinde olan öğretmen açığının ataması yapılmayan öğretmenlerle kapatılmasını istedi.
AYÖP üyeleri, mitingin ardından tekrar TEKEL işçilerini ziyaret ederek, destek sundular.
(Ankara/EVRENSEL)


YA SÖZLEŞMELİ YA ÜCRETLİ

EĞİTİM İŞ Sendikası Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, Türkiye’de beş öğretmenden birinin ya sözleşmeli ya da ücretli olarak görev yaptığını söyledi. Adıbelli, 2009-2010 öğretim yılının Kasım-Aralık aylarında 47 ilde yaptıkları araştırma sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen kadrosu dağılımının gözler önüne serildiğini belirtti. Adıbelli, Türkiye genelinde 700 bin civarında öğretmen kadrosunun bulunduğuna, 140 bin civarında öğretmen açığının olduğuna dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı, bu kadrolara sözleşmeli ve ücretli öğretmenler atayarak açığı doldurmaya çalışıyor. Bu rakamlara göre Türkiye’de beş öğretmenden biri ya sözleşmeli ya da ücretli olarak çalışıyor” dedi.
Araştırma, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sözleşmeli ve ücretli öğretmen sayısının daha da yükseldiğini ortaya koyuyor. Buna göre, Şırnak’ta görev yapan öğretmenlerin yüzde 52’sinin ücretli-sözleşmeli, yüzde 48’ inin ise kadrolu olduğu dikkat çekti. Diyarbakır’da görev yapan öğretmenlerin de yüzde 31’inin ücretli-sözleşmeli öğretmenlerden oluştuğu görüldü. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Pazarcı ranta kurban ediliyor

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa