01 Şubat 2010 00:00

Yuvarlakçay’da HES nöbeti sürüyor

MUĞLA’nınOrtaca ilçessinde bulunan ve bölgenin su ihtiyacını karşılayan Yuvarlakçay Irmağı’na kurulacak hidroelektrik santraline (HES) karşı halkın eylemleri sürüyor.

Paylaş

MUĞLA’nınOrtaca ilçessinde bulunan ve bölgenin su ihtiyacını karşılayan Yuvarlakçay Irmağı’na kurulacak hidroelektrik santraline (HES) karşı halkın eylemleri sürüyor. Beyobası Beldesi, Pınarköy köyü ve çevre mahallelerde yaşayan halkın içme suyunun ve tarımda kullandıkları sulama suyunun ellerinden alınması, köylüleri ayağa kaldırdı.
Gece gündüz santralın yapılacağı alanda ve ırmak kenarında devam eden eylemlere çevre kurumları, kitle örgütleri, siyasi partiler ve bölgeye gelen turistler de destek veriyor. Yuvarlakçayı suyunun bölgenin can damarı olduğunu söyleyen köylüler on bin kişinin bu durumdan etkileneceğine dikkat çekiyorlar.
EMEP’TEN ZİYARET
EMEP Muğla İl Başkanı Cem Sinan Kaya eylemi sürdüren köylüleri Yuvarlakçay’ın gözünde ziyaret ederek her türlü desteği kendilerine vereceklerini belirtti. Kaya, “Doğal kaynakların kullanımı öncelikle o bölgenin halkına aittir. Halkın içme suyunun, sulama suyunun ellerinden alınmasına karşı bütün çevre halkının mücadele etmesi için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.
Her ne amaçla olursa olsun ağaçların, bitkilerin her türlü canlının yaşamını tehdit eden bu tür faaliyetlere derhal son verilmesini istediklerini dile getiren Kaya, “HES yapılması istenen bölge eko sistemin, biyolojik çeşitliliğin, endemik türlerin yoğun olduğu bir bölge ve özel olarak korunması gereken bir dünya mirasıdır. Bu konudaki temel yaklaşım enerji ihtiyacı değil, bu yatırımlarından elde edilecek ranttır. Muğla Valisini, Özel Çevre Koruma Kurumunu, Anıtlar Kurulunu, Enerji Bakanını, esas görevi çevreyi korumak olan Çevre ve Orman Bakanını göreve davet ediyor; verilen iznin iptal edilmesini, ulusal ve doğal kaynaklarımızla enerji çeşitliliğimizi arttırmasını, eko sisteme, biyolojik çeşitliliğe sahip çıkılmasını istiyoruz” diye konuştu. (Muğla/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

KARDEŞiME DOKUNMA

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa