06 Şubat 2010 00:00

‘Başbakan'ın psikolojisi bozuk’

EŞİYLE birlikte üç günlük açlık grevine giden Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, bir günlük iş bırakma eylemini ve açlık grevini gazetemize değerlendirdi.

Paylaş

EŞİYLE birlikte üç günlük açlık grevine giden Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, bir günlük iş bırakma eylemini ve açlık grevini gazetemize değerlendirdi. Başbakan’ın saldırgan açıklamalarına atıfta bulunan Amaç, Başbakan’ın psikolojisinin bozuk olduğunu ve tedaviye ihtiyacı bulunduğunu söyledi.
Direnişlerinin 52. gününde, TEKEL işçilerine destek amaçlı yapılan bir günlük iş bırakma eylemini, “başarılı” olarak nitelendiren Amaç, “Biz genel grev dememiştik zaten. Bu destek eylemiydi ve Türkiye çapında da başarılı oldu” dedi. Bazı illerde hayatın durduğunu, bazı illerde biraz daha gevşek olduğunu belirten Amaç, 20-25 yıldır kamu emekçisi ve işçi sendikalarının böyle bir ortak eylem gerçekleştirmediğini, ilk olması açısından da bazı illerde biraz daha zayıf olmasının doğal olduğunu söyledi.
‘EYLEMİ KIRANLAR
HESAP VERECEK’
Eylem kararının altına imza atıp, sonradan çekilen konfederasyonları, “İçimizdeki ‘Brütüsler’, içeriden hançerleyenler” diye niteleyen Amaç, “Basın önünde boy gösterip, kararlara imza atıp, ‘Biz de varız’ deyip sonra sabote eden sendikaları da biliyor halkımız” dedi. Hükümetin baskı ve tehditlerine, manipülasyonlara rağmen eylemin başarılı geçtiğinin altını çizen Amaç, özel sektörden katılıma da dikkat çekti.
Tekgıda-İş ve Petrol-İş’te, tekstilde metalde katılanın çok olduğunu vurgulayan Amaç, “Bu katkı da çok önemli. Dayanışma gösteren pek çok iş kolunda yüz binlerce işçi var” dedi. Bu eylemi baltalayanları da kınayan Amaç, “Tarih önünde hesap verecekler. Hükümetin emrinde olmanın, yandaş olmanın tarih önünde hesabını verecekler. Bu hükümetten sonra kendilerine nerede yer bulacaklar?” diye sordu. Açlık grevinde sıkıntı yaşayıp yaşamadığı sorusuna da Amaç, “55 yaşındayım, tansiyon problemi, kollestrol var, nabız düşüklüğü var, sürekli ilaç kullanıyorum. Doktorlar her gün uyardı ama biz bu yola işçilerle birlikte çıktık, ‘Ölmek var dönmek yoksa’, ben de bir TEKEL işçisiydim. Yıllardır onlar beni el üstünde tuttu. Onlar için ölmek varsa ölürüz de” diye konuştu.Arkadaşlarıyla birlikte olduğu için mutlu olduğunu belirten Amaç, bütün ısrarlarına rağmen eşinin de kendisiyle üç günlük açlık grevine katıldığını söyledi.
‘TEDAVİYE
İHTİYACI VAR’
Bundan sonraki grubun süresiz açlık grevi yapacağını da belirten Amaç, “Hükümet artık sessiz kalmamalı” dedi. Başbakan’ın kendilerine yönelik sözlerine de değinerek, “Domuz dedi, yetim hakkı yedirmem dedi, sonra işçi kardeşi olduk, en son marjinal grupların maşası olduk. Başbakan’ın yanında biz neyiz bilmek istiyoruz, yan gelip yatan mıyız, pozisyonumuz nedir, öğrenmek istiyoruz. Bu ülkenin yurttaşı mıyız, yakında bizi bu ülkeye sızmış hainler olarak adlandıracak. Biz neyiz Başbakan netleştirsin, biz bilmek istiyoruz” diye konuştu. Başbakan’ın psikolojisinin bozulduğuna da vurgu yapan “53 gündür bu kış kıyamette dışarıda duran biziz, sakiniz, bizim psikolojimizin bozuk olması gerekir ama Başbakan’ın psikolojisi bozuk. Başbakan çok sinirli ve tedaviye ihtiyacı var” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Dönüşümsüz açlık grevi başladı
TEKEL işçilerinin Ankara’daki çadırlar ve açlık grevindeki direnişleri 53. gününü tamamladı. Dönüşümlü açlık grevinde üçüncü günlerini bitiren 200’e yakın işçinin açlık grevi, dün öğlen saatlerinde biterken, yeni grup öğleden sonra “dönüşümsüz” açlık grevi başlattı. Üç günlük açlık grevinin sona ermesinin ardından Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç yaptığı açıklamada “Biz Tek Gıda-İş olarak işçilerle birlikte mücadele edeceğiz. Gerekirse ölürüz” dedi. Yeni açlık grevine başlayacaklara seslenen Amaç, “Kimsenin ölmesini istemiyoruz. Sağlığınıza dikkat edin” dedi.
ÖNCEKİ HABER

Felç kalma tehlikesine rağmen arkadaşlarını yalnız bırakmadı

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa