06 Şubat 2010 00:00

Kocaeli’nde herkesin bir bahanesi var

Konfederasyonların Kocaeli şubeleri, genel grev kararının özel sektörde ve belediyelerde yaşama geçirilmesinin zorlukları olduğunu belirterek, katılım sağlamadı.

Paylaş

Konfederasyonların Kocaeli şubeleri, genel grev kararının özel sektörde ve belediyelerde yaşama geçirilmesinin zorlukları olduğunu belirterek, katılım sağlamadı.
Ford, Brisa, Pirelli, Goodyear, Federal Mogol, Çelikhalat, Bekaert, Kordsa gibi sektörlerinde önemli bir yer tutan işletmelerde, iş bırakma yaşama geçirilmedi. Kocaeli Büyükşehir, İzmit ve çevre ilçe belediyelerinde de iş bırakma eylemi yapılmadı.
Gölcük Askeri Tersanesi’nde de işçiler, öğle yemeğine gitmedi ve öğle arasında alkışlarla TEKEL işçilerine dayanışma duygularını ilettiler. Emekli-Sen Kocaeli Şube üyeleri de saat 17.00’ye kadar açlık grevi yaptılar. Hastanelerde ve diğer kamu kurumlarında iş bırakma eylemi kısmen uygulandı, bazı işyerlerinde iş yavaşlatma olarak hayat buldu. Yürüyüşe ise 2 bine yakın emekçi katılırken, işçi sendikalarının çoğunun temsili düzeyde dahi yer almadı. Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüş, AKP il binası önünde ESM Kocaeli Şube Başkanı Yener Çalışkan’ın yaptığı açıklama ile son buldu.
ÖZEL SEKTÖRDE
İŞ BIRAKMADIK
Türk-İş’e bağlı Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, eylemin kamusal alanda yapılması kararı alındığını ileri sürerek, “Türk Metal olarak Çankırı, Kırıkkale ve Ankara’daki kamu fabrikalarında iş bıraktık. Özel işletmelerde iş durdurma olmadı. Kocaeli’nde örgütlü olduğumuz kamusal alan olmadığı için basın açıklamaları gerçekleştirerek, işçiye süreci anlattık. Özelleştirmelerden en fazla nasibini alan Kocaeli oldu. Sizin de dediğiniz gibi şalter inecek deniyorsa inecek ama sonuç çıkarıcı eylemler yaparak süreci götürmek lazım. Bir sonraki eylemlilik kararlarında elbette özel işletmeler de dahil edilecektir. Önümüzde kıdem tazminatının kaldırılması tehlikesi var. O süreçte elbette başka türlü eylemlilikler olacaktır. 1952’den bu yana tüm kazanımları yok etmiş bir iktidarla karşı karşıyayız. Buna karşı hazırlıklıyız. Bıçaklarımız kınından çıkmış durumda” dedi.
TÜRK-İŞ
UYGULAMAYINCA
Türk-İş’e bağlı Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Osman Şar, “Uygulamaya çalıştık, ancak çok da etkili olmadı. Bütün üyelerimize çağrı yaptık, ancak siyasi bir yönetim ve iktidara karşı yapılan bir eyleme işçiyi katmak kolay olmuyor. 1 saatlik iş bırakma eylemi, işe geç başlama eylemlerine katılım yüzde 100 olurken, bir günlük iş bırakmaya öyle olmadı” dedi.
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, Türk-İş’e bağlı işyerlerinde grevin uygulanmayacağını öğrendiklerini belirterek, “Hatta Türk-İş’e bağlı bazı işyerlerinde işyeri temsilcilerinin haberinin dahi olmadığını gözlemledik. Genel merkezimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde grevi uygulamama kararı aldık. Türk-İş TEKEL işçisine sahip çıkma iradesini gösterirse uygulayacağız, yoksa işe geç gireceğiz dedik. Ve Türk-İş bu iradeyi gösteremediği için sabah işyerlerinde daha önceden hazırlanan bildiriler okunarak, yaklaşık yarım saat işe geç girdik. Biz Don Kişot değiliz. Eylem bütünsellik içinde gerçekleşseydi, tüm işyerlerimizde iş bırakmaya hazırdık. Çalışmalarımız tamamlanmış, işyeri temsilcilerimiz bilgilendirilmişti. TEKEL işçisi bu olaya sahip çıktı, diğer çalışanlar da öyle. Ancak Türk-İş pek gönüllü değil” dedi.
TÜRK-İŞ’TEN
MUHATAP BULAMADIK!
KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, “Derince Araştırma ve Eğitim Hastanesi, üniversite ve Kocaeli Devlet’te uygulamaya çalıştık. 25 Kasım ve 19 Ocak’taki gibi bir katılım olmadı. Vatandaşların daha duyarlı olduğunu söyleyebilirim. İşyerlerinde bildiriler dağıtarak, TEKEL işçilerinin neye karşı mücadele ettiğini ve bizim neden desteklediğimizi anlattık. İşçi ve emekçilerin başkenti olan Kocaeli’nde grev kararı alındığı gün, Türk-İş’ten muhatap bulamadık. Eylemin asıl planlayıcısı, sürükleyicisi olması gereken Türk-İş’in, böylesi bir çabası olmadı. En azından Kocaeli’nde böyleydi” diye konuştu.
CENAZE ORTADA KALDI
Kamu-Sen İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Pekin, “Genel merkezlerin aldığı karar sembolik karar gibi geldi. Dün ilimizde yaptığımız toplantıdan itibaren hayal kırıklığı yaşamaktayız. Türk-İş bu işi uygulama konusunda pek istekli değildi. Cenaze ortada kaldı yani. Memurların örgütlülüğü işçiler kadar eski değil, eylem hareketliliğini yeni yeni kazanıyor. Bizim güçlü bir eylem örgütleyebilmemiz için hazırlık yapmamız lazım. Bu nedenle Türk-İş’in önderlik etmesi gerekiyordu. Onu yapmayacağını beyan etti. İleriki tarihlerde böylesi bir karar çıkarsa daha hazırlıklı olacağımızı, daha güçlü katılacağımızı düşünüyorum” diye konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Amasya’da halk destek verdi

SONRAKİ HABER

Erdoğan Azerbaycan'da konuştu: Operasyonlara devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa