06 Şubat 2010 00:00

8 Mart’ın simgesi TEKEL işçisi kadınlar

EMEP’li kadınlar, 8 Mart’ın 100. yılının simgesi olarak, Ankara’da Türk-İş önünde karşılamaya hazırlanan TEKEL işçisi kadınları kabul ettiklerini ve bu yılki 8 Mart’ı, TEKEL işçisi kadınlara adadıklarını ilan ettiler.

Paylaş

EMEP’li kadınlar, 8 Mart’ın 100. yılının simgesi olarak, Ankara’da Türk-İş önünde karşılamaya hazırlanan TEKEL işçisi kadınları kabul ettiklerini ve bu yılki 8 Mart’ı, TEKEL işçisi kadınlara adadıklarını ilan ettiler.
Ankara’da Jeoloji Mühendisleri Odası’nın lokalinde, TEKEL işçisi kadınlarla kahvaltıda bir araya gelen EMEP’li kadınlar, 8 Mart’ın 100. yıl dönümü nedeniyle “Kadınlar El Ele Verecek Dünya Değişecek” sloganıyla bir kampanya başlattıklarını belirterek, amaçlarını TEKEL işçisi kadınlarla birlikte basına duyurdu.
Toplantıda konuşan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, TEKEL işçisi kadınların çalışmaya devam etmek istediklerini belirterek, “TEKEL işçileri aslında, çocuklarını bırakacak yer bulamadığı için işten ayrılan ya da hiç çalışamayan, çocuklarını işe giderken eve kilitlemek zorunda kalan, milyonlarca kadındır” dedi. Gürkan, “İşten atmalarda ilk gözden çıkarılan, yerinin mutfak olduğu sürekli hatırlatılan, en az üç çocuk doğurma görevi verilen; düşük ücretlere, yoksulluğa mahkum edilen, erkek devlet şiddetine maruz kalan ülkemiz kadınlarıdır TEKEL işçileri” dedi.
KADINLAR İŞE
ÇOCUKLAR KREŞE!
Emek Partisi tarafından 2010 yılının 8 Mart’ını da kapsayan kampanya çerçevesinde kadınların çalışabilmelerinin önündeki bütün engellerin kaldırılmasını talep ettiklerini aktaran Gürkan, her semtte ücretsiz kreşler açılmasını, çocuk bakımının sadece kadınların sorunu olmaktan çıkarılmasını istediklerini söyledi. “Kadınlar işe çocuklar kreşe gitsin diyoruz” diyen Gürkan, “çalışma hayatındaki tüm cinsiyetçi uygulamalara son verilmesini, kadınlara güvenceli iş ortamı sağlanmasını, eğitim ve sağlık hizmetinin ücretsiz verilmesini istediklerini” belirtti. Mücadelelerinin 8 Mart sonrasında da devam edeceğini ifade eden Gürkan, kadınların 100 yıllık mücadele tarihinde birçok eylemin var olduğunu belirterek, TEKEL işçilerinin kazanacağını bildiklerini aktardı. Gürkan, “2010 yılı boyunca devam edecek olan kampanyamızda, emekçi kadınları el ele vermeye; işsizliğe, düşük ücretlere, açlığa ve yoksulluğa karşı çıkmaya, krizin yükünü çekmemek üzere harekete geçmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz” dedi.
Almanya’da yaşayan, beşi Türk dokuz arkadaşın bir araya gelerek topladıkları para ile finanse edilen kahvaltıda, Charly J. Reckel’in gönderdiği destek mesajını, Döne Turak okudu.
TEKEL işçisi Fatma Altan’ın şiirlerini okumasının ardından, EMEP’li kadınlar ve TEKEL işçileri, birlikte kahvaltı yapkılar. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadına yönelik şiddet Ocak’ta da hız kesmedi

SONRAKİ HABER

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüsten ilk can kaybı yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa