06 Şubat 2010 00:00

Kadına yönelik şiddet Ocak’ta da hız kesmedi

2010 yılının ilk ayında 16 kadın katledilirken, kadınların katillerinin genelde eş, baba ya da tanıdık olması dikkat çekiyor. Sadece yargıya yansıyan tecavüz sayısı 28 olurken, 14 kadının şüpheli ölümü kayıtlara intihar olarak geçti.

Paylaş

2010 yılının ilk ayında 16 kadın katledilirken, kadınların katillerinin genelde eş, baba ya da tanıdık olması dikkat çekiyor. Sadece yargıya yansıyan tecavüz sayısı 28 olurken, 14 kadının şüpheli ölümü kayıtlara intihar olarak geçti.
Adalet Bakanlığı verilerine göre kadın cinayetleri, 2002’den 2009’a kadar yüzde 1400 oranında arttı. 2009 yılında kadın cinayetleri ciddi oranda yükselirken, 2010 yılının sadece Ocak ayında kadınların payına yine ölüm, taciz ve tecavüz düştü.
Ocak ayı verilerine göre 30 gün içinde 16 kadın katledilirken, sadece yargıya yansıyan tecavüz sayısı ise 28 oldu. Verilere göre 14 kadının şüpheli ölümü kayıtlara intihar olarak geçti ve 3 kadın ise isteği dışında kaçırıldı.
Kadına yönelik şiddetin ocak ayında yaşanan olaylardan bazıları şöyle:
TACİZ-TECAVÜZ
u3 Ocak: Mardin-Midyat’ta yaşayan 16 yaşındaki M.A, erkek arkadaşı tarafından tecavüze uğradı. Durumu ailesinden gizleyen M.A, daha sonra da tanıştığı A.G. tarafından tecavüze uğradı.
u5 Ocak: Uşak-Eşme’de, yatılı ilköğretim okulunda kalan 13 yaşlarındaki K.A. ve M.Ö, okulun temizlik görevlisi ve müdür yardımcısı tarafından tecavüze uğradı.
u7 Ocak: Aydın-Karpuzlu’da 15 yaşındaki Y.S’ye tecavüz eden 3 kişi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
u8 Ocak: Ankara’da yaşayan ve psikolojik sorunları olan Y.A, ailesinin yönlendirmesiyle gittiği “İsmet Hoca” ve 3 kişi tarafından “Papaz büyüsünü bozacağız” denilerek tecavüze uğradı.
u11 Ocak: Mersin-Erdemli’de, 13 yaşındaki M.Y, geçen sene babası tarafından tecavüze uğramıştı. Durum, babanın, M.Y’nin hamile olduğu öğrenilince “utancından” intihara kalkışmasıyla ortaya çıktı. Baba, tutuklandı.
u16 Ocak: Aydın-Kuşadası’nda yaşayan E.D, K.Ş. tarafından kaçırılarak, şiddete ve tecavüze maruz kaldı.
u19 Ocak: İstanbul-Sultangazi’de yaşayan İ.G, kayınpederi tarafından defalarca tecavüze uğradığını ama “rezalet çıkmasın” diye bunu sürekli sakladığını söyleyerek, yanına taşındığı annesi ile birlikte polise gitti. Tecavüzcü, gözaltına alınmasına rağmen ertesi gün serbest kalınca, İ.G’yi almak için evini bastı. Bunun üzerine anne, tabancayla tecavüzcüyü öldürdü.
u20 Ocak: Kütahya’da, 16 yaşındaki G.G’nin doğum yapması üzerine durum polise bildirilince, G.G’nin yaklaşık bir yıl önce 7 kişi tarafından tecavüze uğradığı öğrenildi.
u26 Ocak: Samsun’da 2006 yılının Mayıs ayında kaçırılan ve bir hafta boyunca C.K. ve arkadaşlarının tecavüzüne uğrayan A.K’nin mahkemesinde, tecavüzün planlı işlenmediğini belirten Yargıtay’ın talebi doğrultusunda indirim yapıldı!
u30 Ocak: Dışişleri Bakanlığı’nda memur olarak çalışan iki kadın, Roma Büyükelçisi tarafından cinsel tacize uğradıkları için şikayette bulundular.
u31 Ocak: Hatay-Narlıca’da 13 yaşındaki bir kız çocuğu, Kuran kursu aldığı köyün imamı tarafından taciz edildi.
ÖLDÜRME-YARALAMA-FİZİKSEL ŞİDDET
i1 Ocak: Konya’da yaşayan A.C, tartıştığı eşi tarafından 25 yerinden bıçaklandı.
i2 Ocak: Antalya-Manavgat’ta genç bir kadın, kendisini biriyle başka bir araçta gören abisi tarafından kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü.
i3 Ocak: Bitlis-Adilcevaz’da, M.K. isimli bir kadın, eşi tarafından tabancayla göğsünden vurularak öldürüldü.
i7 Ocak: İzmir-Beydağı’nda yaşayan D.E, babası tarafından “Erkeklerle geziyorsun” denilip, alnından vurularak öldürüldü.
i7 Ocak: Ağrı-Doğubeyazıt’ta, ilkokul öğrencisi 12 yaşındaki M.S’nin, öğretmeni tarafından arkadaşına yazdığı “Seni seviyorum” notunun görülmesi üzerine babası okula çağrıldı. 2 saat sonra, minik M.S’nin, çenesinden kurşunlanarak öldürülmüş cesedi bulundu.
i9 Ocak: Adana-Ceyhan’da B.Ö. adlı kadın, tartıştığı eski sevgilisi tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.
i11 Ocak: Adana-Çukurova’da yaşayan D.B, birlikte olmayı reddettiği kişi tarafından 10 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.
i17 Ocak: Diyarbakır-Ergani’de yaşayan Z.U, birlikte yaşadığı “imam nikahlı eşi” tarafından “kendinden izinsiz” yolculuk yaptığı gerekçesiyle kurşunlanarak öldürüldü.
i20 Ocak: Bursa’da, A.A. isimli kadın, eski sevgilisi tarafından “2 bin TL istediği” gerekçesiyle 17 yerinden bıçaklandı.
i21 Ocak: Çorum-Kurbağalı’da yaşayan K.A, henüz 12 yaşındayken, babası tarafından 4 inek karşılığı “satıldı”. Ancak “eşinden” sürekli şiddet gördüğü için evine dönen K.A, babasından gördüğü şiddet yüzünden çocuğunu düşürdü. Bir süre sonra K.A, babası tarafından başka bir kişiye 20 bin TL’ye satıldı.
i24 Ocak: Van-Çaldıran’da, 14 yaşındaki D.B, ailesinin Çorum’da yaşayan bir tanıdığıyla zorla evlendirildi. Çocuğun dışarıdan yardım istemesi üzerine jandarma eve baskın yaparak evdekileri gözaltına aldı.
i28 Ocak: Çorum’da okuyan üniversite öğrencisi T.G, barışmak istemediği için eski sevgilisi tarafından 3 yerinden bıçaklandı.
i29 Ocak: Antep’te, E.A. isimli kadın, boşanmak istediği ancak ailesinin zoruyla yeniden barıştığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü.
i30 Ocak: Şiddet gördüğü eşinden ayrılarak İstanbul’a babasının yanına dönen D.K, 4 gün sonra babasının silahından çıkan kurşunla öldürüldü.
i31 Ocak: Diyarbakır-Ergani’de yaşayan E.Y, sürekli şiddet gördüğü ve iki kuması ile yaşayan eşinden boşanmak istediği için ölümle tehdit edildi. (İstanbul/DİHA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

NATO’nun işgal bütçesi konuşuldu

SONRAKİ HABER

3'üncü köprüden geçmeyen araçlar için halkın cebinden 1,6 milyar lira daha çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa