06 Şubat 2010 00:00

NATO’nun işgal bütçesi konuşuldu

NATO Savunma Bakanları gayriresmi toplantı için İstanbul’da buluştular. 25 Ocakta yine İstanbul’da gerçekleşen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi’nin ardından toplanan NATO zirvesi öncesinde NATO ve ABD yetkilileri, Türkiye’nin Afganistan’daki rolünü öven açıklamalar yapmışlardı.

Paylaş

NATO Savunma Bakanları gayriresmi toplantı için İstanbul’da buluştular. 25 Ocakta yine İstanbul’da gerçekleşen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi’nin ardından toplanan NATO zirvesi öncesinde NATO ve ABD yetkilileri, Türkiye’nin Afganistan’daki rolünü öven açıklamalar yapmışlardı.
Toplantının açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri Anders Fog Rasmussen, NATO askerlerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda ihtiyaç duydukları desteği almalarını sağlayacak önlem paketi üzerinde anlaşıldığını bildirdi.
Rasmussen, “Bugün savunma bütçelerinin tüm ülkelerde çok sıkıştığı bir dönemde NATO’nun askeri operasyonları, özellikle de Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü her zamankinden daha büyük bir maliyet yaratmaktadır” diye konuştu. Rasmussen bu açıklamasıyla, ekonomik kriz adı altında tüm ülkelerde kısıtlamalara gidilirken, NATO’nun işgal planları için hiçbir kısıtlamanın söz konusu olmadığını da itiraf etmiş oldu.
Afganistan’a daha fazla asker gönderilmesi talebine 36 ülkenin olumlu cevap verdiğini ifade eden Rasmussen, “Güvenliğin Afgan güçlerine devredilmesi süreci bu yıl başlayacak. 2010, Afganistan’ın geleceğinin nasıl şekilleneceğini, kendi ayaklarının üstünde duran ve hepimizi tehdit eden terörün sığınak bulamadığı bir Afganistan görmeye başlayacağımız bir yıl olmalı.” şeklinde konuştu. Rasmussen, “NATO ve ortaklarımız bu geleceğin gerçekleşmesi için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir” dedi.
‘SORUN SADECE ASKERİ YOLLA ÇÖZÜLMEZ’
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yaptığı konuşmada, Afganistan’ın meselelerinin sadece askeri yollarla çözülemeyeceğini belirtti. “ISAF ve NATO oraya, Afgan halkının kimliğini, kültürel değerlerini ve geleneklerini değiştirmek için gitmemiştir. Bu gerçek iyi algılanır ve kavranırsa, terörü izole ederek mücadeleyi kazanmak çok daha kolay olur” diyen Gül, 40’tan fazla ülke Afganistan’a asker gönderebiliyorsa, Afganistan’a daha fazla yeni okul, hastane ve yol da inşa edebileceklerini söyledi.
Gül, halihazırda ISAF bünyesinde 40’ı aşkın ülkenin, 85 bine yakın askerinin görev yaptığını anımsatarak, bu rakamın gelecek dönemde artırılmasının söz konusu olduğunu ve Türkiye’nin de 1755 askerle Afganistan’ın “güvenliğine” katkıda bulunduğunu kaydetti.


Afganistan’ın Kandahar kentinde düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısı 6 oldu, 18 kişi yaralandı. Emniyet yetkililerinin açıklamasına göre saldırı, ülkenin ikinci büyük kentinde bir otel yakınında bomba yüklü araçla düzenlendi. Saldırının hedefinin henüz bilinmediğini belirten yetkililer, bombanın planlanandan önce patlamış olabileceğini kaydetti. Kandahar ve komşu Helmand vilayeti, Taliban militanlarının kalesi olarak biliniyor.
Ülkenin güneyindeki bombalı saldırıda ise 2 kişi öldü. Polis, Helmand’ın başkenti Leşker Gah’da bir motosiklete yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 12 kişinin de yaralandığını açıkladı.

PAKİSTAN’DA 3 SALDIRI
Pakistan’ın Karaçi kentinde bir hastanede patlama meydana geldi. Hastane kaynakları, 12 kişinin öldüğü intihar saldırısının ardından yaralıların getirildiği hastanede patlama meydana geldiğini belirtti. Patlamada ölen olup olmadığı henüz bilinmiyor. Karaçi’de düzenlenen intihar saldırısında 12 kişinin öldüğü, 40 kadar kişinin yaralandığı bildirilmişti. Polis yetkilileri, bir dini törene gitmekte olan, genellikle genç ve kadın Şiilerin bulunduğu otobüsün hedef alındığını açıklamıştı.
Pakistan’ın Belucistan eyaletinde, NATO’ya ikmal sağlayan bir konteynere yapılan saldırıda 3 kişi yaralandı. Afganistan’daki NATO askerlerine malzeme taşıyan bir konteyner, Belucistan’ın Kahta Koç kırsalında kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda, araçta bulunan 3 kişinin yaralandığı, NATO aracının da tahrip olduğu bildirildi. Afganistan’daki NATO birliklerine ikmalin yüzde 70’inin sağlandığı Pakistan’da son bir hafta içinde 5 işgal aracına saldırı düzenlendi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Temizöz’ün askeri mahkeme inadı

SONRAKİ HABER

İşçilerin taleplerini yok sayan metal patronları lokavt kararı aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...