06 Şubat 2010 05:00

ÖZGÜRLÜK YOLU

90’larında bir adamın ölmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Bu, tıpkı ay ışığı gibi doğal, bir yaz yağmurunun ardından gelen gökkuşağı gibi sıradan bir şey.

Paylaş

90’larında bir adamın ölmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Bu, tıpkı ay ışığı gibi doğal, bir yaz yağmurunun ardından gelen gökkuşağı gibi sıradan bir şey.
Yine de, Howard Zinn’in ölümü şaşkınlık yaratıyor. 90’ına birkaç ayı kalmıştı; doğru, ama o hâlâ parlak gözlü, espri anlayışı yazılarını insanileştiren ve konuşmalarına harika bir parıltı veren zeki bir öğretmendi.
O, en çok “ABD Ulusunun tarihi; 1492’den Günümüze” (Harper Collins, 1980/2003) adlı milyonlar satan başyapıtıyla bilinirdi. Zinn, “alt tabaka tarihi”ne bağlıydı. Tarihi, toplumların üst tabaklarının değil, alt tabakaların bakış açısından anlatırdı. Özgürlükleri için savaşan siyah köleler hakkında bir kitap yazmıştı. Bağımsızlık için savaşan yerli halklar, sendikalaşma için direnen fakir beyaz emekçiler, çalışma ve oy verme hakkı için mücadele eden kadınlar, askerler, gay nüfus, mahkumlar ve ülkelerinin tarihini öğrenmek isteyen öğrenciler hakkında da yazmıştı. Ve Zinn, zeki, çığır açan bir tarihçi olmasına rağmen, fakirleri bilim insanlarının gözünden anlatmamıştı. New York’ta fakir bir halde yaşadı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Hava Kuvvetleri’ne katılarak bombalayıcı oldu. Birçok genç üye gibi o da aralıksız okudu. Orduyu bıraktıktan sonra Columbia Üniversitesi’nde doktora yapmak için G. I yasasından (İkinci Dünya Savaşı gönüllüleri için eğitim imkanı sunan bir yasa) yararlandı.
Doktorada ileri bir derece kazandığında, hiç ummadığı şeyler elde etti. Atlanta’daki Spellman Koleji’nde ders vermeye başladı. Bu tarihler, tam da ABD’nin hükümet kaynaklı ayrımcı sistemine karşı insan hakları hareketinin ve öğrenci protestolarının baş gösterdiği zamana denk gelir. Spellman, bir siyah kadın olarak, polisler tarafından bildiri dağıtmaları engellenen, tehdit edilen eylemcilerden payına düşeni alıyordu.
Zinn, bu öğrencilerden birçoğuna yasal tarih ve anayasa hukuku öğretiyordu. Bu sırada hukuk kitaplarının ve davaların, Georgian ayrımcılığının gerçek dünyasında pek de anlam ifade etmediğini öğrendi. 1990’da yayımlanan “Özgürlükler Bildirisi” adlı kitabında Zinn; “Yasa basitti. Bir dizi anayasa mahkemesi kararı ile kamuya açık yerlerde bildiri dağıtmak serbestti. İnsan Hakları Beyannamesi’nde bile bu kadar açık bir ifadeye rastlamak olanaksızdı. Öğrencilerime bunu anlattım. Fakat onlara derhal başka bir şey daha söylemem gerektiğini biliyordum. Yasa fazla önemli değildi. Eğer Peachtree Caddesi’nde bildiri dağıtmaya başlarlarsa, beyaz bir polis (O zamanlar Atlanta’daki bütün polisler beyazdı) “Dağılın!” derse ne yapacaklardı? Polise, anayasa mahkemesi kararını mı delil göstereceklerdi?” diye yazıyordu.
Bu Atlanta’daydı ve eylemler, Zinn’in ABD’yle ilgili birçok gerçeği açıkladığını kanıtladı. Howard Zinn... Tarihçi... Eylemci... Oyun yazarı... Büyük Yazar... Milli Tarih Hareketinin babası... Arkadaş!..
MUMIA ABU JAMAL
ÖNCEKİ HABER

YOLCULAR İÇİN EL AYNASI

SONRAKİ HABER

İnşaat maliyet endeksi bir yılda yüzde 18,42 arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa