07 Şubat 2010 00:00

Saldırı da sonuç da bildik

Kapatılan DTP’nin ardından kurulan BDP’nin, Genel Merkezi de saldırıya uğradı. Pompalı tüfekle, 15 el ateş açan saldırganlar yine yakalan(a)mayarak kayıplara karıştı.

Paylaş

Ankara Balgat 1388. Sokak’ta bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Merkez binası önüne, önceki gece saat 21.30 sıralarında içinde iki kişinin bulunduğu siyah bir otomobil geldi. Otomobilden binaya doğru pompalı tüfekle ateş açıldı. Binaya 15 elden fazla ateş etildi. Saldırganlar yakalanmazken, saldırganların kullandıkları Balıkesir plakalı araç da bulunmadı.
Olayın ardından BDP Genel Merkezi’nin bulunduğu sokak araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Parti binasına gelen olay yeri inceleme ekipleri, saldırıda kullanılan kovan ve fişekleri inceledi.
SON BİR YILDA 5’İNCİ KEZ SALDIRI
BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, saldırıda binaya 15 elden fazla ateş edildiğini söyledi. Saldırı sırasında binanın boş olduğunu belirten Kışanak, binada birilerinin olması halinde çok sayıda kişinin hayatını kaybedebileceğini belirtti.
Kışanak, son günlerde tehdit alıp almadıkları yönünde bir soru üzerine, son günlerde tehdit almadıklarını ancak son 1 yılda 5’inci kez saldırıya uğradıklarını belirtti.
KINAMAYANLARI KINADI
Kışanak “Eğer bir partinin genel merkezine sürekli saldırılar oluyor ve şimdiye kadar iktidar, Başbakan, İçişleri Bakanı, bu ülkenin güvenliğinden sorumlu birimleri, siyasi partiler kınamıyorsa, ciddi şekilde ayrımcılığa uğradığımızı söylemek istiyoruz. Önceki saldırılarda gerekli tutum alınsaydı bugün bu saldırı olmayacaktı. Saldırıyı yapanları, bu tür saldırılara zemin sunan, hoş gören ve teşvik eden anlayışı kınıyoruz. Tepki göstermezlerse ayrımcılığın daniskası yapılıyor deme hakkımız var.
ÇIRPICI İDDİA
Basın mensuplarına saldırıda zarar gören yerleri gösteren BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da “Saldırganların alınıp götürüldüğünü, daha sonra da salıverildiğini” belirtti.
DESTEK YAĞDI
Saldırı haberinin duyulmasının ardından BDP Genel Merkezine destek ziyaretleri de başladı. Çok sayıda kurum temsilcisi ve partili Genel Merkez’e geldi. Yapılan ziyaretlerde destek mesajları verilirken saldırganların biran önce yakalanması talep edildi.
ERDOĞAN: DURMAK YOK YOLA DEVAM
Dün Osmaniye ve Adana’ya giden Başbakan yaptığı konuşmalarda BDP’ye yönelik saldırıları kınamazken “demokratik açılım süreci” ve “terörle mücadelede yola devam mesajları verdi.
Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede en ufak bir hız kesmenin dahi söz konusu olmadığını söyledi. Osmaniye’de katıldığı toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘terör örgütlerini ve liderlerini hiç bir zaman muhatap almadıklarını’ ifade etti.


SALDIRI VAR FAiL YOK!
BDP Genel Merkezi’ne yapılan silahlı saldırı akıllara daha önce aynı binayı kullanan kapatılan DTP’ye yapılan saldırıları getirdi. Partiye yönelik silahlı ve taşlı saldırılarda, polisin yeterli önlem almaması ve saldırı yapanlardan şimdiye kadar kimsenin tutuklanmaması dikkat çekiyor.
SARHOŞMUŞ!: DTP’nin hakkında açılan kapatma davasının görüleceği 8 Aralık günü Y.Ö adlı şahsın binaya yaptığı saldırı. Eş başkanlar ile PM odasının girişindeki camların kırıldığı saldırıda, saldırgan hakkında hiçbir işlem yapılmamıştı. Parti binasına şimdiye kadar saldırı yapanlar ya hiç yakalanmadı ya da yakalanıp “Sarhoş” denilerek yargılanmadan serbest bırakıldı.
İLK DEĞİL: BDP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıda silah ilk kez kullanılmadı. Daha önce 3 Ekim 2007 tarihinde 18 yaşında bir kişi eski DTP Genel Merkez binasına silahla ateş etmişti. 4 Ağustos 2008 tarihinde de Genel Merkez binasına taşlı saldırı yapılmış ve eş başkanların camları kırılmıştı. Özgür D. isimli kişi de partililere küfür ederek, polislere neden partilileri koruduklarını söyleyerek saldırmıştı. Polisin uzun süre müdahale etmemesi üzerine, Sırrı Sakık’ın, “Neden almıyorsunuz bu şahsı?” demesiyle saldırgan polis tarafından gözaltına alınmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Skandal kararname!

SONRAKİ HABER

Tarihi Hasankeyf yolu, 8 Ekim'den sonra ulaşıma kapanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa