07 Şubat 2010 00:00

Hani savaşmayacaklardı?

Afganistan’a asker gönderilmesine karşı çıkanlara her fırsatta ‘Askerlerimiz savaşmayacak’ diyen hükümete ISAF’ın Komutanı Stanley A. McChrystal’dan cevap geldi.

Paylaş

Afganistan’a asker gönderilmesine karşı çıkanlara her fırsatta ‘Askerlerimiz savaşmayacak’ diyen hükümete ISAF’ın Komutanı Stanley A. McChrystal’dan cevap geldi. ISAF’ın komutanı “Türk askerleri devriye çıkıyor, birlikte operasyonlara gidiyorlar. Bir başka resmi olmayan rolleri daha var. O da ayaklanmaya karşı mücadele” dedi.
Afganistan’daki ABD ve Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF’ın Komutanı Stanley A. McChrystal, Hürriyet gazetesine konuştu. McChrystal, Türk birliklerinin Kabil’de güvenliği sağlamanın yanı sıra ayaklanmaya karşı mücadelede de ‘Çok başarılı olduğunu’ söyledi.
GÖREVİMİZ TEHLİKE
TSK birliklerinin yeni bir programa başladığını da belirten McChrystal, TSK üyesi askerlerin rolünü şöyle anlattı: Türk askerlerinin resmi rolü Kabil ve çevresinde Afganistan hükümet güçleri ile birlikte güvenliği sağlamak. Devriye çıkıyor, birlikte operasyonlara gidiyorlar.
Bunu çok iyi yapıyorlar. Muhteşemler. Bir başka resmi olmayan rolleri daha var. O da ayaklanmaya karşı mücadele. Orada da çok başarılılar. Türkiye’den yeni bir talepte bulunmak NATO’da siyasi seviyede ele alınmalıdır”
GAZ VERMEYİ İHMAL ETMEDİ
Askerinin Afganlar ile iyi anlaştığını ifade eden McChrystal şöyle konuştu: “Türk askerleri Afgan halkı için savaşıyor, onlara hizmet ediyor ve bunun karşılığında ne zengin oluyorlar ne bir şey kazanıyorlar. Bazen onlara bakarken, Afgan halkına öyle bir empati ve sevgi ile yaklaştıklarını görüyorum ki işte Türk askerlerinin Afganistan halkı ile gizli bağı bu diyorum.”
ERDOĞAN GERÇEĞİ SÖYLEMEDİ Mİ?
Oysa 7 Aralık 2009’da ABD Başkanı Barack Obama ile görüşen Başbakan Tayyip Erdoğan, böyle söylememişti. ABD kanadı daha önce yaptığı açıklamalarda Türkiye’den Afganistan için asker istediklerini belirtmişti. Bu nedenle görüşmenin ana gündem maddelerinden birisi Afganistan olmuştu. Erdoğan ise yaptığı açıklamada, net ifadelerle Türk askerinin Afganistan’da savaşmayacağını söylemişti.
Erdoğan, “Afganistan’da Türk askeri savaşmayacak. Desteğimiz eğitim ve altyapı hizmetleri noktasında olacak” demişti. Oysa İSAF komutanının açıklamaları Erdoğan’ı yalanlıyor. İSAF komutanının açıklamaları ‘Obama Erdoğan görüşmesinde askerlerin savaşacağı kararının alındığı’ yorumlarına neden oldu.


ABD’DEN AFGANİSTAN ÖVGÜSÜ!
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü ziyaret etti. Gates, “Türkiye önde gelen müttefiklerimizden biri olarak Afganistan’da son derece önemli bir rol oynuyor” dedi.
Gönül, Gates’i bakanlığa gelişinde askeri törenle karşıladı. Bakan Gönül, makamında gerçekleşen görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, “Fikirlerinden istifade etmek ve müşterek meselelerimizi görüşmek fırsatını bize verdiği için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Konuk Bakan Gates ise, NATO Savunma Bakanları toplantısında Bakan Gönül’le birbirlerini sık sık gördüklerini ve toplantı düzenine göre de çok yakın oturduklarını belirten Gates, “Birbirimize not verebiliyoruz” dedi. Gates, “Yıllardır Türk ve Amerikan askerleri, müttefikler olarak, yan yana çarpışmıştır, birlikte çalışmışlardır. Bu sefer de Afganistan’da aynı durum söz konusu. Türkiye önde gelen müttefiklerimizden biri olarak Afganistan’da son derece önemli bir rol oynuyor” diye konuştu. (ANKARA)
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Adıyaman TEKEL işçilerinden yemek boykotu

SONRAKİ HABER

Omar ve Tlaib, kongre üyelerine Filistin'e gitme çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa